10 zaskakujących faktów o marihuanie

Jak twierdził sam Niels Bohr „Wiedza to władza. Ale niewiedza, niestety, nie oznacza jeszcze braku władzy.”

Doskonałym tego przykładem są całkiem świeże wypowiedzi perełek naszego polskiego rządu. W ramach ciekawostek przygotowaliśmy dla Was 10 faktów o cannabis, które warto znać.

Konopie a papier

Z jednego hektara konopi jesteśmy w stanie uzyskać tyle masy papierowej, co cztery hektary lasu. Co więcej, konopie jako rośliny jednoroczne, dostarczają surowca co rok, a ich skoszenie nie przynosi szkody środowisku, w odróżnieniu od wycinki lasu. Papier konopny może być wybielany bez produkcji szkodliwych dioksyn i jest dużo bardziej trwały niż papier drzewny.

Historia konopi

Pierwsze nasiona konopi zawędrowały do Ameryki wraz z Krzysztofem Kolumbem. Wówczas konopie stanowiły jedną z najważniejszych roślin uprawnych. Głównie ze względu na ogromne floty żaglowców wymagających stałych i obfitych dostaw roślinnego włókna. Zgodnie z zasadą jest „popyt, jest podaż” amerykańscy farmerzy bardzo szybko zajęli się wysiewem konopi. Do końca XIX wieku niemalże wszystkie dostępne ubrania i papier były pochodzenia konopnego. Cannabis był tak cenny, że od 1631 roku po drugą połowę XIX wieku, stanowił legalny środek płatniczy.

Dekryminalizacja marihuany nie wpływa na wzrost jej użycia

Po legalizacji w wybranych stanach USA, jak i Urugwaju liczby mówią same za siebie. Depenalizacja nie przyczynia się w żaden sposób do wzrostu konsumpcji marihuany – zarówno wśród dorosłych jak i młodzieży.

Wpływ marihuany na płuca

W przeciwieństwie do ogólnodostępnych papierosów – marihuana nie powoduje rozedmy płuc. Dr Donald Tashkin udowodnił także, że marihuana nie tylko nie powoduje nowotworu płuc, ale może mieć działanie przeciwnowotworowe.

Palenie marihuany a palenie papierosów

Każdy dym uszkadza płuca, bez względu na to jak palisz marihuanę. Jednak badania potwierdzają, że marihuanowy dym nie powoduje tak silnych skutków jak tytoń.

Rekordowa ilość aresztowań przez marihuanę

740 000 to przerażająca ilość. Zwłaszcza, że 87% z nich to oskarżenia o posiadanie. Pozostałe 13% dotyczy sprzedaży i produkcji. Dla porównania skali – to znacznie więcej niż wszystkie gwałty, napady, morderstwa i brutalne przestępstwa.

Nielegalna marihuana i legalny alkohol

Ponad 50 tysięcy osób rocznie traci życie przez zatrucie alkoholowe. Z kolei tytoń odbiera życie ponad 40 tysiącom osób rocznie. Ilość zgonów wywołanych przez marihuanę w dalszym ciągu jest równa 0.

Marihuana może ograniczać liczbę napadów padaczki

1,2 tys. ataków padaczki w ciągu miesiąca przechodziła niespełna 5-letnia Charlotte z Kolorado. Ataki padaczki zdarzały się nawet 60 razy dziennie przez co dziewczynka nie umiała chodzić, jeść, ani pić samodzielnie. Teraz dziecko ma zaledwie trzy ataki padaczki w miesiącu. Udało się to osiągnąć dzięki terapii marihuaną .

Marihuana ma wpływ na regenerację kości

Jak donoszą ostatnie badania, wpływ marihuany na stan kości zmienia się wraz z wiekiem. Konopie działają zbawiennie na osoby starsze – chronią przed osteoporozą i osłabieniem kości.

Kannabinoidy spowalniają rozwój i regenerację tkanki kostnej u młodych osób, jednak te same związki, u osób starszych, zmniejszają utratę masy kostnej i zapobiegają odkładaniu się tłuszczu w kościach – co zwykle towarzyszy osteoporozie.

Dzisiejsza marihuana jest mocniejsza niż 40 lat temu

Do 1990 roku średnia zawartość THC wynosiła 3-4%. Obecnie średnia zawartość to 13%, co czyni wynik 3-4 razy większym niż 42 lata temu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.