5 zastosowań medycznej marihuany

Marihuana medyczna w coraz większej ilości krajów jest dopuszczona do obrotu jako legalny środek wspomagający leczenie pacjentów przewlekle chorych. Wszystko za sprawą potwierdzonych naukowo prozdrowotnych właściwości trawki. Sprawdź, w jakich terapiach jest stosowana.

1. Łagodzenie bólu

Stwardnienie rozsiane to groźna choroba powodująca stopniowy zanik sprawności ruchowej, co wywołuje także silne bóle. Często nie da się ich zagłuszyć normalnymi lekami przeciwbólowymi, zaś te na receptę zażywane zbyt często powodują silne skutki uboczne. Tymczasem pierwsza terapia zielem cannabis zastosowana była już w I połowie XIX wieku jako leczenie przeciwbólowe, stosowane zarówno przez dorosłych, jak i dzieci. Dziś szacuje się, że co piąty chory na stwardnienie rozsiane legalnie bądź nielegalnie łagodzi stany bólowe właśnie za pomocą marihuany.

2. Wspomaganie chemioterapii

U chorych na nowotwory częstym problemem są skutki uboczne chemioterapii, przede wszystkim silne mdłości i wymioty. Według przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych badań podawanie chorym marihuany w postaci wziewnej pozwoliło w ponad 20% usunąć całkowicie uczucie mdłości, a w ponad 50% znacznie je osłabiło, podnosząc komfort pacjentów.

Medyczna marihuana

Medyczna marihuana

3. Obniżanie ciśnienia

W 1976 roku po raz pierwszy amerykański pacjent chory na jaskrę wywalczył w sądzie prawo do stosowania marihuany. Według okulistów ziele potrafi znacznie obniżać ciśnienie w gałce ocznej, co z kolei wpływa na opóźnienie procesu rozwoju jaskry oraz pozwala dłużej zachować wzrok.

4. Spadek poziomu cukru

Również chorzy na cukrzycę mogliby skorzystać dzięki doskonałym właściwościom marihuany. Naukowcy donoszą o rewelacyjnym wpływie trawki na chorych, u których dochodzi do powikłań cukrzycy prowadzących do utraty wzroku. Regularne zażywanie konopi w dużym stopniu przyczyniało się u nich do zażegnania stanów wysokiej glukozy we krwi.

5. Pobudzenie apetytu

W przypadku chorych, którzy cierpią na rozmaite zaburzenia łaknienia, również te związane z odczuwaniem głodu i brakiem apetytu, marihuana działa pobudzająco. Poniekąd związane jest to z obniżeniem poziomu glukozy we krwi, co naturalnie dopinguje organizm do spożycia posiłku. Taką terapię wykorzystano m.in. u chorych na AIDS w przypadkach zagrożenia bardzo niską masą ciała.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.