Czy marihuana ogłupia?

Stereotypy dotyczące palaczy marihuany nie są zbyt pochlebne: są powolni, brak im motywacji, a do tego charakteryzują się dość niską inteligencją. Nauka jednak zaczęła wychodzić palaczom naprzeciw i coraz więcej badań sugeruje, że niewiele w tych stereotypach prawdy. Eksperci znajdują się po dwóch stronach barykady, jedni uparcie twierdzą, że długotrwałe palenie zmniejsza IQ, drudzy zarzucają im stronniczość i opieranie się na sprzecznych wynikach. Jaka jest więc prawda?

Neurony

Neurony

Skąd tak różne wyniki badań?

Zadziwiający jest fakt, że mimo tak ogromnej popularności marihuany i społecznego przyzwolenia na jej użytkowanie nadal nie ma twardych, naukowych dowodów na to, jak ona działa i czy jest szkodliwa. Powodem takiego stanu rzeczy jest utrudniony dostęp do rośliny przez naukowców i blokowanie badań przez bardziej rygorystyczne rządy. Co jeszcze dziwniejsze – w laboratoriach znajdziemy trzy razy więcej kokainy, niż marihuany. Zmiany w podejściu do marihuany w świecie naukowym widać, jednak są to powolne, małe kroczki. Więc odpowiedź na pytanie, czy marihuana ogłupia, jest bardziej skomplikowana, niż mogłoby się wydawać.

Mózg

Mózg

Badania na zwierzętach – dlaczego ich wyniki nie dają odpowiedzi?

Badania na zwierzętach sugerują, że marihuana nie jest koniecznie dobra dla mózgu. Szczury narażone na substancję czynną marihuany 9ΔTHC miały znaczące zmiany w mózgu i zaburzenia funkcji poznawczych. Po długotrwałym użytkowaniu niektóre osobniki rzeczywiście wolniej pokonywały wyuczone wcześniej labirynty, jednak czy można to przełożyć na ludzkie zachowania? Nie. Gdyż zarówno osoby palące codziennie, jak i te palące sporadycznie lub wcale, wykazywały podobne wyniki na testach uwagi i funkcji wykonawczych. Zauważono, że jeśli nawet nastąpiły spadki w IQ, to po kilku miesiącach od rzucenia marihuany wracała ona do stanu pierwotnego. Jednak jak marihuana działa na mózg w perspektywie kilkudziesięciu lat palenia i jak wpływa na kształtowanie umysłu młodych osób?

Myśli

Myśli

IQ – marihuana a czynniki środowiskowe

Badanie przeprowadzone w latach 2005 – 2012 wskazują, że osoby codziennie palące marihuanę i które sięgnęły po nią jako nastolatkowie rzeczywiście charakteryzują się mniejszym ilorazem inteligencji. Jednak czy jest to wina tylko marihuany? W 2016 roku brytyjscy naukowcy ustalili, że nie ma związku między paleniem zioła w wieku 15 lat i IQ lub edukacyjnej wydajności w wieku 16 lat. Badanie oparto na krótkim czasie, ale nawet znacznie dłuższe badania podają w wątpliwość tezę, jakoby marihuana zmniejszała IQ.

Jako że na inteligencję wpływa kilkaset czynników:

  • od genów
  • zachowanie rodziców
  • zachowanie rówieśników
  • zainteresowania
  • chęć samorozwoju,

Postanowiono zatem sprawdzić zmiany IQ w warunkach kontrolowanych. W ten sposób przeprowadzono najbardziej znany test na grupie ponad 3000 bliźniąt. Jedno z nich miało zacząć przyjmować marihuanę, drugie nie. Zbadano ich inteligencję przed zażywaniem marihuany (w wieku 12 lat) i po (w wieku 20 lat). Ogólna analiza wykazała, że nastoletni użytkownicy marihuany mieli gorsze wyniki, jednak ich rodzeństwo również. Zaistniał jakiś niezbadany czynnik, który wpływał na oboje bliźniaków, bez względu na to, czy palili, czy też nie.

The National Institutes of Health ogłosił w 2015 roku, że rozpoczyna wieloletnie badanie na grupie 10 000 dzieci, aby śledzić skutki nadużywania różnych substancji, w tym marihuany i móc szacować ewentualne szkody w inteligencji. Do tego celu użyje neuropsychologicznych testów, a także obrazowania mózgu, aby uzyskać jednoznaczną odpowiedzieć na nurtujące pytanie: czy marihuana ogłupia?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.