Czym są feminizowane nasiona marihuany?

Feminizowane nasiona marihuany to takie, które produkują tylko żeńskie osobniki marihuany. Istnieje kilka błędnych przekonań na temat feminizowanej marihuany i nasion obupłciowych. W przeciwieństwie do bardziej złożonych organizmów, marihuana może posiadać aż dwie płcie jednocześnie. Ta bardzo nietypowa roślina posiada zdolność do rozdzielnopłciowości, ale każda marihuana ma również umiejętność wytwarzania kwiatów przeciwnej płci w pewnych okolicznościach. Jak zatem udało się osiągnąć tylko jednopłciowe osobniki?

Rozdzielnopłciowość wymogiem przetrwania

Rozdzielnopłciowość to mechanizm przetrwania dla gatunku, pozwalając marihuanie odnieść sukces i rozmnażać się będąc ograniczonym tylko do roku istnienia. Marihuana potrafi zmienić swoją płeć w odpowiedzi na stres i niedogodności środowiska, w którym rośnie, takie jak wahania temperatury, zanieczyszczenia, cykl światła itd. Kiedy marihuana odkrywa, że warunki uprawy nie są korzystne, wie, że jej szanse na reprodukcję są znacznie niższe. Nieodpowiednie środowisko informuje także o tym, że roślina prawdopodobnie nie przetrwa całego sezonu, więc znalezienie rośliny przeciwnej płci na tyle blisko, aby doszło do zapylenia również wydaje się niemożliwe. W niekorzystnych warunkach niektóre żeńskie osobniki marihuany zaczynają stymulację pręcików w celu wytworzenia pyłku i zapłodnienia własnych słupków. Dzięki temu wytwarzają nasiona, które umożliwiają wzrost w następnym sezonie. Męskie osobniki marihuany czasami wytwarzają swój słupek, ale to jest mniej powszechne.

Liście i nasiona marihuany

Liście i nasiona marihuany

Jak powstają feminizowane nasiona?

Wcześniej feminizowane nasiona marihuany były zazwyczaj wytwarzane z dwóch żeńskich osobników marihuany, z których jedno pełniło rolę hermafrodyty – to znaczy, że wyzwalano w nim produkcję pręcików. Obojnaki uzyskiwało się poprzez narażanie ich na stres – eksperymentowano ze światłem lub ilością pożywienia. Pyłek z takich roślin przekazywany był pełnoprawnemu żeńskiemu osobnikowi. Wadą tej metody było to, że wytworzone w ten sposób nasiona bardzo często dziedziczyły obojnactwo, więc nie można ich nazwać feminizowanymi nasionami.
Aktualnie stosuje się różne formy srebra lub STS na żeńskich osobnikach marihuany, które charakteryzują się z każdym pokoleniem coraz to mniejszą tendencją do rozdzielnopłciowości. W skrócie – obojnactwo jest fundamentalną częścią genomu marihuany. Każda roślina ma jednak inną skłonność do powstawania narządów odmiennej płci w zależności od warunków. Dodatkowo należy zaznaczyć, że rośliny wykorzystywane do wytwarzania nasion feminizowanej marihuany nie są modyfikowane genetycznie. Geny nie są dodawane lub usuwane, a powstają tylko dzięki odpowiedniemu krzyżowaniu roślin i zastosowanie srebra lub STS.

Marihuana

Marihuana

Czy wszystkie rośliny uprawiane z nasion feminizowanych będą osobnikami żeńskimi?

Aktualne metody pozwalają na to, by prawie 100% nasion nie miało tendencji do rozdzielnopłciowości i wyrosły z nich osobniki żeńskie. Czasami na początku uprawy można zauważyć, że roślina stara się wytworzyć pręciki, jednak ta umiejętność zanika po kilku dniach. Jeśli marihuana jest odpowiednio zadbana to nie ma szans, by zaczęła pylić. Nowe techniki feminizacji i intensywne, innowacyjne, wielostopniowe programy uprawy dają pewność, że dzisiejsze feminizowane nasiona marihuany są całkowicie stabilne, zdrowe i wydajne.

Nasiona marihuany

Nasiona marihuany

3 comments
  1. magik

    prawdopodobnie przez stres lub zmiane oswietlenia na led w trakcie kwitnienia napewno nie przez meskie bo takowych nie mam w namiocie

  2. Magik

    Witam mam pytanie wyrosły mi nasionka na żeńskiej roślinie automacie i zastanawiam sie teraz jakiej one będą czy czasem nie męskie proszę o pomoc

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.