Czym są syntetyczne kannabinoidy?

Kannabinoidy syntetyczne to tworzone w laboratoriach substancje, którymi nasącza się kawałki roślin. Te chemiczne środki nazywane są kannabinoidami, ponieważ wykazują podobne właściwości jak te, znajdujące się w marihuanie, dlatego czasami błędnie opisuje się je jako “syntetyczna marihuana”. Często są one wprowadzane do obrotu jako bezpieczna i legalna alternatyw dla zioła. W rzeczywistości, mogą one wpływać na mózg o wiele silniej niż marihuana, a ich rzeczywiste skutki mogą być nieprzewidywalne, a w niektórych przypadkach nawet zagrażające życiu.

Zioła i kwiaty

Zioła i kwiaty

Mylące przekazy producentów

Syntetyczne kannabinoidy są często oznaczone jako “nie do spożycia przez ludzi.” Z drugiej jednak strony producenci zapewniają, że zostały one stworzone przy użyciu naturalnych roślin. Tak naprawdę tylko niektóre marki opierają ich działanie na konopiach, a badania potwierdzają, że większość z dostępnych syntetycznych kannabinoidów to wyprodukowane w laboratoriach związki psychoaktywne (NPS), nie mające z kannabinoidami nic wspólnego. NPS mają za zadanie zmieniać świadomość i tylko kopiują efekt zażycia marihuany. Substancje te sprzedawane są pod różnymi nazwami, ponieważ raz na jakiś czas uznaje się je za nielegalne. Nie zmienia to jednak faktu, że syntetyczne kannabinoidy są bardzo łatwe do kupienia, ponieważ wystarczy trochę zmienić formułę, by produkt przestał być uznawany za niebezpieczny.

Nieutrudniony dostęp i przekonanie, że syntetyczne produkty kannabinoidów mają związek z tymi naturalnymi, a więc nieszkodliwymi, prowadzi do tego, że chętnie sięgają po nie ludzie młodzi.

Jak syntetyczne kannabinoidy wpływają na mózg?

Syntetyczne kannabinoidy działają na te same receptory komórek mózgu, jak 9ΔTHC zawarty w marihuanie. Nie przeprowadzono jeszcze badań, które jednoznacznie stwierdzałyby, że syntetyczne kannabinoidy są wyjątkowo niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia, jednak już teraz potwierdzono, że ich działanie jest kilkukrotnie razy silniejsze, niż w przypadku zażycia naturalnej marihuany. Dlatego to, jak dana osoba na nie zareaguje jest wielce nieprzewidywalne. Należy pamiętać jeszcze o tym, że syntetyczne kannabinoidy różnią się między sobą składem, w zależności od producenta czy danej formuły, więc jeśli nawet przy pierwszym zażyciu nie były odczuwalne zbyt nachalne skutki uboczne, to jest nie powiedziane, że przy następnej próbie nie dojdzie do tragedii.

Szpital

Szpital

Syntetyczne kannabinoidy o składzie zbliżonym do tych naturalnych wykazują bardzo podobne działanie: poprawiają nastrój, relaksują, zmieniają percepcję i świadomość otaczających obiektów i warunków, powodują oderwanie od rzeczywistości, zniekształcają widok.
Jednak wraz z tymi objawami mogą przyjść również stany lękowe, chaos myślowy, paranoja, omamy czy ataki paniki.

W medycynie światowej odnotowano kilka tysięcy przypadków, kiedy osoby po spożyciu syntetycznych kannabinoidów musiały być hospitalizowane (dla porównania – leczenie szpitalne po naturalnej marihuanie wynosi kilkaset osób i to też tylko z powodu skażenia roślin chemicznymi substancjami lub napadami paniki). W skrajnych przypadkach osoby po syntetycznych kannabinoidach doświadczają:

  • arytmii,
  • wymiotów,
  • myśli samobójczych
  • zwiększonego ciśnienia, które doprowadza do uszkodzenia najważniejszych narządów wewnętrznych, w tym serca, wątroby i nerek.
1 comment
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.