Europa a legalizacja marihuany? (PRZEGLĄD + MAPA)

Duża liczba europejskich ośrodków naukowych podejmuje się badań na temat marihuany. Wyniki prezentowane na łamach periodyków medycznych sprawiają, iż coraz więcej państw rozważa rozpoczęcie ruchów depenalizacyjnych (depenalizacja, według sjp to “obniżenie wymiaru i ograniczenie zakresu kar ustawowych za pewne rodzaje przestępstw lub uznanie za legalne czynów wcześniej karalnych”) . Jesteś ciekawy jak obecnie wygląda kwestia marihuany w Europie?  Zapraszamy do niniejszego artykułu.

 

źródło: By Multiple Authors - Sources shown in list below., CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4986295
image-1572

Świat wobec legalizacji/ źródło: By Multiple Authors – Sources shown in list below., CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4986295/”decriminalized” – zalegalizowane/ “unenforced” -nieegzekwowane

Republika Czeska

Depenalizacja u naszych południowych sąsiadów miała miejsce już w 2010 roku. Od tamtego czasu, każdy obywatel Czech posiada możliwość uprawy do 5 krzewów konopi na własny użytek. Ponadto zmiany nastąpiły również w prawie, zgodnie z którym posiadanie 15 gram marihuany traktowane jest jako wykroczenie. Od 2013 roku w czeskich aptekach można nabyć medyczną odmianę marihuany.

Hiszpania

W Hiszpanii używanie narkotyków pozostaje nielegalne, jednakże nie jest postrzegane jako przestępstwo. Jak należy rozumieć tą sytuację? Możemy korzystać z marihuany oraz z innych narkotyków. Warunek jest jeden – musimy robić to w domowym zaciszu. Publiczne sięganie po używki pozostaje zakazane. Oczywiście prowadzenie samochodu pod wpływem narkotyków, a także handel nimi pozostaje nielegalny. W Hiszpanii nic nie stoi na przeszkodzie, aby na własnym oknie rozpocząć uprawę marihuany.

Holandia

Holandia niewątpliwie pozostaje kolebką zielonego szaleństwa, a Amsterdam uważany jest za jedno z najbardziej liberalnych miast Europy. Podobnie jak w Czechach na własny użytek możemy uprawiać 5 krzewów marihuany, a ilość zioła, którą możemy zakupić oraz posiadać to 5 gram. W Holandii dominują Coffe Shopy, czyli miejsce, w których to skonsumujemy marihuanę. Coffe Shopy regulowane są poprzez prawo i ściśle nadzorowane przez władze. Sprzedawca zobowiązany jest odmówić sprzedaży osobie nieletniej. Konopie sprzedawane w omawianych lokalach mogą podlegać kontroli jakości.

Szwajcaria

Podobnie jak w Holandii, tak i w Szwajcarii działa sieć sklepów oferujących marihuanę w niewielkich ilościach. Sprzedaż oczywiście objętą jest akcyzą. Kto może nabyć marihuanę? Osoby pełnoletnie, ponadto na własny użytek można uprawiać marihuanę w domu. Ruchy depenalizacyjne w Szwajcarii rozpoczęły się w 2013 roku. Obywatel może posiadać do 10 gram zielonej używki, jednakże publiczna konsumpcja pozostaje nielegalna pod karą grzywny 100 franków.

Belgia

Sąsiadująca z Holandią Belgą dopuściła korzystanie z małych ilości marihuany. Jak wygląda to w praktyce? Każdemu obywatelowi Belgii przysługuje prawo do posiadania jednego krzewu lub 3 gram marihuany.

Wielka Brytania

Rząd Wielkiej Brytanii podążając za niektórymi państwami europejskimi od 2016 rozpoczął depenalizację marihuany. Co przysługuje w ramach tego działania Brytyjczykom? Przede wszystkim możliwość posiadania od 2 do 3 krzewów, a także niewielkiej ilości marihuany. Jako ciekawostkę należy podać, iż wraz z dopuszczeniem własnej hodowli w Anglii powstało wiele sklepów, które oferuję nasiona marihuany. Według prowadzonych szacunków nowa gałąź branży handlowej przynosi spore zyski.

Jak myślisz, kiedy w Polsce będzie obowiązywać np. takie prawo jak u naszych sąsiadów Czechów? 

1 comment
  1. ja

    Czyli dopuszczaja do uprawy czy posiadania dla rekreacji ale dla celów leczniczych juz nie, bo to są za małe ilości….

    Hipokryzja tej mafii koncernów i rządów nie zna granic

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.