Fakty o marihuanie – wyniki badań z 2015 roku

Naukowcy badający marihuanę przedstawi szereg wniosków z 2015 roku. Dotyczyły one skutków zdrowotnych reakcyjnego i medycznego stosowania marihuany. Wszystko po to, aby dowiedzieć się, przy jakich chorobach i schorzeniach marihuana może pomóc. Zbadano także wpływ specyfiku w społecznościach, gdzie zliberalizowano dostęp do marihuany, pod względem np. śmiertelności wynikającej z nadużywania. Oto kilka faktów ujawnionych w czasopiśmie JAMA Psychiatry:

1. Coraz więcej osób stosuje marihuanę

Używanie marihuany w Stanach Zjednoczonych jest ponad dwukrotnie większe, jeśli spojrzymy na dane z 2001 i 2015 roku. W tym okresie szacowana liczba dorosłych Amerykanów, którzy palili marihuanę nawet sporadycznie w ciągu 12 miesięcy wzrosła z 4% w 2001 roku do 9% w roku 2015. W tym samym czasie jednak uzależnienie od specyfiku wzrosło tylko o niecały procent. Naukowcy spekulują, że zmiany w przepisach prawa antynarkotykowego, wzrost bardziej liberalnych postaw oraz większa świadomość i edukacja na temat marihuany przełożyła się właśnie na takie wyniki.

Rosnące stosowanie marihuany dotyczy także amerykańskich nastolatków. Wśród studentów częściej można spotkać osoby palące marihuanę niż papierosy. Tu również istotną rolę odgrywają informacje dostarczane przez media i niezaprzeczalne wyniki badań, które utwierdzają w przekonaniu, że marihuana jest zdrowsza od papierosów. Dodatkowo palacze marihuany rzadziej sięgają po narkotyki twarde.

Mikroskop

Mikroskop

2. Marihuana naprawdę pomaga chorym

Naukowcy z University of Bristol w Wielkiej Brytanii przyjrzeli się 80 wcześniejszym badaniom, które objęły łącznie około 6500 osób. Badacze stwierdził, że marihuana medyczna rzeczywiście przynosi ulgę osobom cierpiącym z powodu bólu nowotworowego, nerwobóli lub skurczy mięśni spowodowanych przez stwardnienie rozsiane. Artykuł opublikowany w czerwcu w Journal of American Medical Association (JAMA) także sugerował, że kannabinoidy, związki występujące w marihuanie, łagodzą nudności i wymioty wywołane przez chemioterapię i wymioty lepiej niż placebo.

Niektórzy naukowcy uważają, że używanie marihuany może pomóc pacjentom z depresją, psychozą, zaburzeniami lękowymi, zaburzeniami snu lub zespołem Tourette’a. Jednak wiele badań wykazywało, że lek miał mały wpływ na powyższe zaburzenia. Potrzebne są więc dalsze analizy, by jednoznacznie móc stwierdzić, czy marihuana pomaga, czy raczej szkodzi w przypadku chorób o podłożu psychicznym.

Mózg

Mózg

3. Marihuana a nastoletni mózg

Liczne badania opublikowane w czasopiśmie JAMA Psychiatry w sierpniu umożliwiały wgląd na skutki przyjmowania marihuany przez młodych ludzi. Wyniki sugerują, że praktycznie wszystko ma wpływ na to, jak dana osoba będzie zachowywać po marihuanie i jak jej stosowanie oddziałuje na dalszy rozwój. Do zmiennych czynników zalicza się: geny, środowisko, iloraz inteligencji, personalne predyspozycje, opieka rodziców, a nawet hobby.

Jedno z badań polegało na obserwacji par rodzeństwa tej samej płci lub bliźniaków. Były więc pary, w której obu nastolatków paliło marihuanę, podczas gdy w innych parach tylko jedna osoba stosowała lub żaden. Naukowcy odkryli, że tylko niektórzy nastolatkowie, którzy palili marihuanę mieli mniejszą objętość mózgu w jądrze migdałowatym w porównaniu z dziećmi, które nigdy nie zapaliły Ten obszar mózgu jest zaangażowany w przetwarzanie emocji i poszukiwanie nagrody.

W innym badaniu, w którym udział wzięło ponad 1500 nastolatków, naukowcy porównali skany mózgu, gdy dzieci miały 15 lat, ze skanami gdy miały 19 lat. Zmiany wywołane przez te cztery lata sugerowały, że część nastolatków, którzy regularnie palili marihuanę charakteryzowali się zwiększonym ryzykiem zachorowania na schizofrenię. Skany ich mózgu pokazywały przerzedzenia w korze. Zmian takich nie obserwuje się u ludzi dorosłych z wykształconym organem.

Kanapka z białym serem, żółtym serem i szynką

Kanapka z białym serem, żółtym serem i szynką

4. Skąd ten głód?

Badanie przeprowadzone zostało na mózgach myszy, które przyjmowały marihuanę. Eksperci zauważyli zachowania pewnych komórek nerwowych, zwanych neuronami POMC, które normalnie uwalniają substancję chemiczne dające nam uczucie sytości. Kannabinoidy blokują ich wytwarzanie, przez co ciągle czujemy się głodni. Jednak aby te ustalenia oraz proponowany mechanizm uznano za prawdziwe, należy wykonać badania na ludziach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.