Fakty o marihuanie – wyniki badań z 2015 roku. Część II

Rok 2015 wniósł trochę światła i pomógł poszerzyć wiedzę na temat marihuany. Niektóre badania potwierdziły wcześniej założone tezy, inne je wykluczyły. Oto kolejne 3 informacje, które udało dzięki pracy naukowców można uznać za fakty:

Śpiące dziecko

Śpiące dziecko

5. Dzieci a marihuana

Porównując dane ze Szpitala Dziecięcego w Columbus w stanie Ohio z lat 2001 i 2015 można zauważyć, że przypadków dzieci „na haju” jest 1,5 razy więcej. Ponad trzy czwarte tych ekspozycji dotyczyło dzieci młodszych niż 3 lata, które przypadkowo połknęły marihuanę, np. w ciasteczkach. W krajach i stanach, w których marihuana jest legalna najwięcej takich sytuacji spowodowanych jest nieodpowiedzialnością producentów, którzy uatrakcyjniają swoje wyroby poprzez barwne opakowania przypominające słodycze. Zazwyczaj zawierają one czterokrotnie większą dawkę THC niż uznawana jest za bezpieczna dla małego organizmu.

Przypadkowe i jednorazowe spożycie marihuany nawet przez malutkie dziecko nie powinno przysporzyć żadnych problemów – najprawdopodobniej pójdzie ono spać, a rodzice zorientują się dopiero po tym, że zniknęło im jedno ciastko. Jednak jeśli taka sytuacja powtarzałaby się regularnie lub w ciągu jednego posiedzenia dziecko zjadło więcej niż 0,25 g marihuany mogą wystąpić poważne problemy zdrowotne. Będą one w szczególności dotyczyły rozwoju mózgu i umiejętności psycho-ruchowych.

Nie należy zapominać jednak o tym, że stosowanie medycznej marihuany jest jak najbardziej dopuszczalne w przypadku dzieci. Często to właśnie ona pozwala poprawić stan malucha i zmniejszyć objawy choroby np. padaczki, dzięki czemu dziecko ma szansę na normalne życie i rozwój.

Biceps

Biceps

6. Wpływ na masę ciała

W dobie, kiedy wszyscy chcą być szczupli lub nawet wychudzeni informacja, że marihuana może pomóc przytyć wydaje się dość mało interesująca. Pamiętajmy jednak o tym, że bardzo wiele chorób powoduje nienaturalną utratę wagi, co wraz z obniżonym apetytem i apatią często jest przyczyną jeszcze większych problemów zdrowotnych. Marihuana jest więc niejednokrotnie jedynym rozsądnym i naturalnym wyjściem w przypadku np. pacjentów po chemioterapii. Wg badaczy częściej apetyt wraca mężczyznom i to już po kilku zapaleniach, jeśli nigdy wcześniej nie przyjmowali trawki.

Papieros
image-1783

Papieros

7. Marihuana nadal uważana za najbezpieczniejszy środek

Marihuana jest mniej niebezpieczna niż co najmniej 10 specyfików, w tym leków, które są legalne w użyciu w przeróżnych krajach. Nie mówiąc już o tytoniu, alkoholu czy narkotykach ciężkich. Napoje wyskokowe znajdują się na szczycie listy śmiertelności z powodu przedawkowania lub wywołania nieodwracanych zmian w organizmie. Alkohol uważany jest za około 100 razy bardziej niebezpieczny niż marihuana, a potwierdzają to analizy opublikowane w lutym w czasopiśmie Scientific Reports. Oprócz alkoholu w kategorii najwyższego ryzyka znalazły się takie środki jak heroina, kokaina i nikotyna, natomiast zioło uplasowano w najniższej randze.

Niektórzy eksperci nie zgadzają się z tymi wynikami, ponieważ uznają, że mało kto przyjmuje tylko marihuanę i często jest ona łączona z innymi specyfikami, przez to również chcą uznać jej szkodliwość. Jednak jest to tak samo bezpodstawne jak uznać, że to sprawy i bezpieczny samochód spowodował wypadek, a nie brawura i głupota kierowcy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.