Jak przechowywać nasiona marihuany?

Nasiono marihuany Critical+

Nasiono marihuany Critical+

Wszystko zaczyna się od nasion, dlatego musisz zapewnić im najlepsze możliwe warunki, aby uniknąć jakichkolwiek uszkodzeń. Dbając o nasiona dbasz o przyszłe zbiory.

Nasiona marihuany są silne i wytrzymałe, ale mimo wszystko warto o nie zadbać, są naturalnym organizmem i złe przechowywanie może negatywnie wpłynąć na rozwój roślin i plon. Zmniejszyć może się także kiełkowalność, która w przypadku zdrowych nasion wynosi typowo ponad 90% i następuje w około 48-72h. Źle przechowywane nasiona mogą potrzebować nawet do 7 dni żeby wykiełkować.

Aby uniknąć niepotrzebnych problemów, gdy tylko otrzymasz nasiona zastosuj się do poniższych porad.

Niska wilgotność – kluczowy czynnik dla zdrowia nasion

 

Nasiona marihuany 60 Day Grapefruit

Nasiona marihuany 60 Day Grapefruit

Wysoka wilgotność może uszkodzić nasiona marihuany dlatego ważne jest aby nie przekraczała 20-30%. Idealne rozwiązanie to zapakować nasiona próżniowo lub przynajmniej szczelnie je zamknąć. Tubki Eppendorf (przezroczysta tubka na zdjęciu powyżej – tak pakujemy nasze nasiona marki Holenderski Skun zanim trafią do szczelnej torebki) to dobry sposób szczelnego zapakowania niewielkiej ilości nasion. Jeżeli nie masz próżniowej pakowarki (np. do żywności) a chcesz zapakować większą ilość nasion to dobrym rozwiązaniem będzie szczelne pudełko z gumką lub szczelnie zamykany słoik.

Nasiona marihuany w słoiku

Nasiona marihuany w słoiku

Aby jeszcze bardziej zabezpieczyć nasiona przed wilgocią możesz do pudełka czy do tubki Eppendorf (oddzielone od nasion np. gąbką czy papierem) możesz wrzucić pochłaniający wilgotność żel silica w postaci saszetek lub kulek.

Żel Silica łatwo kupisz w internecie, ale możesz równie dobrze zamiast żelu wrzucić ryż, który również pochłania wilgoć.

 

Nasiona marihuany Dinafem w tubce Eppendorf z żelem Silica

Nasiona marihuany Dinafem w tubce Eppendorf z żelem Silica

Niska temperatura – 6° C do 8° C  to idealna temperatura przechowywania nasion, a 24° C kiełkowania

Większość growerów uprawiających na większą skalę posiada lodówkę specjalnie do przechowywania nasion, tak samo jak my i inne sklepy z nasionami marihuany (przynajmniej powinny).

Trzeba pamiętać że w lodówkach też potrafi zbierać się wilgoć, chociaż większość lodówek w dzisiejszych czasach odprowadza wilgoć (opcja No Frost), ale mimo wszystko, niezależnie od posiadanej lodówki lepiej trzymać w niej nasion szczelnie zamknięte jak opisaliśmy to wyżej.

Nie masz lodówki? Nie masz miejsca w lodówce? Jeżeli planujesz użyć swoje nasiona w niedługim czasie to schowaj je w w szufladzie czy w szafce w najchłodniejszym pokoju – powinny tak przetrwać sporo czasu, pytanie tylko czy będzie to miało negatywny wpływ na rozwój roślin, jak duży i po jakim czasie. Z tego co widzieliśmy kiełkowalność powinna utrzymać się na bardzo wysokim poziomie nawet po kilku miesiącach przechowywania w szufladzie pod warunkiem że są szczelnie zamknięte, ale jeżeli tylko jest to możliwe to niech od razu po zakupie trafią do lodówki aby zagwarantować zarówno wysoką kiełkowalność jak i duże, zdrowe rośliny i sporym plonie.

 

Unikaj światła / słońca

Kolejna ważna rzecz, o której należy pamiętać to żeby na nasiona nie świeciło światło. Trzymanie nasion w miejscu, w którym świeci na nie światło może bardzo mocno zmniejszyć kiełkowalność. Nasze nasiona (jak i większości innych firm) zazwyczaj są szczelnie zamknięte i nie przepuszczają światła, ale część firm ma opakowania przez które widać nasiona więc trzeba pilność żeby nie zostawić ich na wierzchu gdzie dociera światło dzienne czy włączone są lampy.

 

Podsumowując zaraz po zakupie, szczelnie zamknięte nasiona schowaj w lodówce, najlepiej w szczelnym pojemniku z żelem Silica lub ryżem. Po zamknięciu nie otwieraj ich bez powodu bo każda zmiana temperatury i wilgotności naraża je na uszkodzenia. Jeżeli zastosujesz się do tych rad to Twoje nasiona powinny być dobre przez wiele lat, nawet do 10 lat, chociaż nie polecamy czekać aż tyle.

Mimo że widzieliśmy że nasiona przechowywane o wiele gorzej potrafią kiełkować bez problemu nawet po kilku miesiącach to nie znaczy że zawsze tak będzie i że rośliny będą zdrowe dlatego jeżeli to tylko możliwe to staraj się spełnić nasze zalecenia żeby mieć pewność że wszystko pójdzie gładko gdy przyjdzie czas żeby użyć nasion.

 

 

Pudełko z naisonami marihuany

Pudełko z naisonami marihuany

 

Pozdrawiam i zachęcam do podzielenia się wpisem z innymi, może jeszcze komuś się przyda.

Tomek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.