Marihuana a rak płuc

Marihuana a rak płuc
image-3193

Marihuana a rak płuc

Amerykańscy naukowcy przeprowadzili badania na temat ryzyka rozwoju raka płuc u osób, które palą marihuanę. Jeśli spodziewano się, że podobnie jak w przypadku palenia tytoniu, wyniki wykażą silne powiązanie pomiędzy zachorowaniem na raka płuc, a stosowaniem marihuany, to rezultaty otrzymane przez naukowców zupełnie ich zaskoczyły.

Inne, wcześniejsze badania na temat marihuany wskazywały, że zawiera ona około 50% więcej substancji, które mogą mieć związek z występowaniem nowotworów płuc. Prowadzi to do wniosku, że palenie marihuany może mieć taki sam lub nawet bardziej szkodliwy wpływ na stan naszych płuc, jak palenie tytoniu. Szczególnie biorąc pod uwagę, że przeciętny użytkownik marihuany zaciąga się głębiej i znacznie dłużej trzyma dym w płucach, niż przeciętny palacz tytoniu.

Marihuana a rak płuc

Pomimo tego badania przeprowadzone na konsumentach marihuany nie wykazały, aby jej palenie zwiększało ryzyko zachorowania na nowotwór płuc. Naukowcy spekulują, że tetrahydrokannabinol (THC) obecny w dymie z marihuany, może pobudzać apoptozę – samoczynne obumieranie komórek – w istniejących guzach nowotworowych. Oznacza to, że rak nie ma możliwości do rozwoju.

Badania przeprowadzone na Harvardzie

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Harvarda wykazały, że THC faktycznie spowalnia rozwój raka w płucach. Dodatkowo, w przeciwieństwie do chemioterapii, THC oddziałuje i niszczy tylko komórki nowotworowe, zdrowe pozostawiając nienaruszone.

Inne badania opublikowane w „The Journal of American Medical Association”, obejmujące testy na ponad 5000 kobiet i mężczyzn, którzy wypalali jednego skręta dziennie przez 7 lat wykazały, że konsumenci zamiast uszkodzić sobie płuca, poprawili ich wentylację i zwiększyli wydolność oddechową.

Dla wielu konsumentów marihuany są to bardzo dobre wiadomości. Ponadto badania przeprowadzone przez dr. Donalda Tashkina z Uniwersytetu Kalifornijskiego wykazały, że stosowanie konopi indyjskich może nawet przyczyniać się do ochrony zdrowia.

Wnioski

Z opublikowanych badań medycznych nasuwa się wniosek, że płuca palacza marihuany nie są gorsze od płuc osób, które nigdy nie paliły marihuany. Co więcej, takie organy konsumentów konopi mogą doskonale nadawać się do transplantacji.

Zespół naukowców przeprowadził analizę danych dotyczących 302 przypadków przeszczepów płuc, które miały miejsce w okresie od stycznia 2007 do listopada 2013 roku.  Wśród badanych przypadków, 19 osób było wieloletnimi konsumentami marihuany, a 283 osoby stanowiły grupę, która nigdy konopi nie stosowała. Wyniki opublikowane w prasie medycznej ujawniły, że płuca palaczy nie różniły się od płuc osób nie palących. Dodatkowe analizy przeprowadzone po roku i trzech latach od transplantacji, także nie ujawniły żadnych różnic.

Oznacza to, że w świetle przywołanych badań, palacze marihuany mają tak samo zdrowe płuca, jak osoby, które jej nie palą. Ewentualny przeszczep płuc od konsumenta konopi ma takie same szanse przyjąć się, jak przeszczep płuc od nie palącego marihuany. W oparciu o takie wnioski, naukowcy stwierdzili, że użytkownicy marihuany mogą być równie dobrymi dawcami do przeszczepu płuc, jak osoby jej nie palące.

Są to kolejne już przeprowadzone badania, które nie wykazały występowania oczekiwanego przez naukowców związku pomiędzy dymem z marihuany, a zwiększonym ryzykiem podatności na nowotwory płuc. Otrzymywane wyniki analiz zdają się potwierdzać coś zupełnie przeciwnego. Dodatkowo wygląda na to, że marihuana nie tylko nie zwiększa ryzyka zachorowania na nowotwór płuc, ale może mieć także działanie ochronne dla organizmu.

1 comment
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.