Marihuana na stwardnienie rozsiane

Marihuana na stwardnienie rozsiane

W Polsce na stwardnienie rozsiane (SM z ang. multiple sclerosis) cierpi około 40 tysięcy osób.
W Stanach Zjednoczonych liczba ta wzrasta już do 400 tysięcy, a każdego dnia rozpoznaje się 200 nowych przypadków. Najczęściej choroba ta dotyka osoby w sile wieku (20-30 lat), a jej objawy uniemożliwiają pacjentom normalne życie. Schorzenie to u każdego przebiega nieco inaczej, jednakże SM w żaden sposób nie można uleczyć. Podczas choroby układ odpornościowy zwalcza komórki własnego organizmu, a chorzy odczuwają drętwienie kończyn, ból całego ciała, trudności z mową, zaburzenia emocjonalne czy pogorszenie wzroku. W niektórych przypadkach może dojść nawet do całkowitego paraliżu ciała. Widząc potencjał marihuany naukowcy i lekarze postanowili wdrożyć konopie do terapii przeciwko SM.

Marihuana w walce ze stwardnieniem rozsianym

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego School of Medicine postanowili zbadać skuteczność marihuany. W tym celu przeprowadzili badanie na próbie 30 pacjentów ze stwardnieniem rozsianym. Podczas testów zastosowano placebo oraz marihuaną przyjmowaną w formie skrętów. Marihuana faktycznie pomagała pacjentom, zmniejszając znacznie spastyczności i ból, jednakże wystąpiły pewne efekty uboczne. Doktor Judy Corey-Bloom mówi „Pacjenci po paleniu marihuany odczuwali spadek bólu o około 30%”. Chorzy pomimo wyraźnej ulgi odczuwali zmęczenie, trudności koncentracji czy spadek wagi. Aby uchronić osoby chore przed negatywnymi skutkami należy wyodrębnić tylko te substancje, które przynoszą pozytywny efekt. Dodatkowo podczas stosowania konopi receptor CB1 jest aktywowany przez co zmniejsza się postępowanie choroby. Co to oznacza dla pacjenta? Przede wszystkim dłuższe i bardziej komfortowe życie. Dlaczego badanie kalifornijskich naukowców pozostaje tak ważne? Kalifornijczycy po raz pierwszy w nadaniach zastosowali prawdziwą marihuanę, do tej pory w celach badawczych wykorzystywano jedynie syntetyczne kannabinoidy.

Sativex i oleje – oręż stosowany w walce przeciwko SM

Cierpiący na stwardnienie rozsiane najczęściej korzystają z dwóch lekarstw otrzymywanych na bazie medycznej marihuany. Pierwszy z nich Sativex to produkt brytyjskiego koncernu GW Pharmaceuticals. Lek ten od roku 2012 dostępny jest również dla polskich pacjentów. Lekarstwo przyjmuje postać wygodnego sprayu i zawiera THC połączone z CBD. Podobne rezultaty przynosi stosowanie olejów konopnych i nalewek zawierających spore dawki CBD. Pacjenci stosujący terapię z wykorzystaniem olejów potwierdzają ich wysoką skuteczność. Stosowanie konopi indyjskich w formie skrętów przynosi ulgę, jednakże w przeciwieństwie do preparatów dostępnych w aptece ma jedną zasadniczą wadę – uczucie haju. Substancje oddziałujące na psychikę uniemożliwiają wykonywanie większości czynności, co dla niektórych pacjentów pozostaje kwestią nie do zaakceptowania. Pomimo pewnych wad, medyczna marihuana daje nadzieję wielu pacjentom oraz przyczynia się do łagodzenia objawów tej ciężkiej choroby. Mamy nadzieję, że wraz z kolejnymi badaniami coraz więcej pacjentów i lekarzy doceni korzyści płynące ze stosowania medycznej marihuany.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.