Marihuana jako środek przeciwbólowy. Czy konopie lepiej zwalczają ból od innych leków?

Marihuana środek przeciwbólowy

Marihuana środek przeciwbólowy

Przewlekły ból w znacznym stopniu może obniżyć jakość życia, a nawet całkowicie uniemożliwić wykonywanie najprostszych czynności. Marihuana a ból – jak wygląda ta korelacja? Stany bólowe również wpływają na naszą psychikę w postaci stanów depresyjnych czy nieuzasadnionych wybuchów gniewu. Jednym z najczęściej stosowanych leków przeciwbólowych mających pomóc w zwalczaniu chronicznego bólu pozostają środki na bazie opioidów. Niestety od wspomnianych leków można bardzo łatwo się uzależnić, a ich skład dodatkowo uznawany jest za toksyczny. W samym roku 2014 ponad 28 tysięcy osób zmarło z powodu ich przedawkowania. Wysokie niebezpieczeństwo, jakie niosą z sobą opioidy skłania pacjentów do szukania bezpieczniejszej alternatywy. Według szacunków jeden na pięciu Amerykanów zwraca się ku alternatywnym rozwiązaniom.

Marihuana jako środek przeciwbólowy – czy konopie to skuteczny lek?

Czy konopie rzeczywiście są skuteczniejsze niż rekomendowane leki przeciwbólowe? Wiele osób uważa, że tak, sprawdźmy jednak co na ten temat ma do powiedzenia nauka. Dzięki licznym badaniom przeprowadzonym na ten temat posiadamy całkiem spory zasób wiedzy, który stawia medyczną marihuanę w bardzo dobrym świetle. Musimy jednak pamiętać o dwóch rzeczach – każdy organizm jest inny oraz istnieje więcej niż jedna przyczyna chronicznego bólu. Czynniki te mogą mieć wpływ na skuteczność marihuany.

Środowisko naukowe zrzeszone przez Harvardzki Uniwersytet, dokonało przeglądu 28 badań związanych z syntetycznymi kanabinoidami i ich skutecznością. Autorzy przeglądu stwierdzili, że „stosowanie marihuany do leczenia przewlekłego bólu, neuropatycznego bólu oraz stwardnienia rozsianego, zostało potwierdzone poprzez wiarygodne dowody”. Wszystkie z sześciu badań przeprowadzanych na temat przewlekłego bólu oraz 5/5 badań odnośnie bólu neuropatycznego, potwierdziło skuteczność terapii konopiami. Doktor Donald Abrams, piastujący  urząd dyrektora Hematologii/Onkologii w San Francisco General Hospital, aktywnie wspiera stosowanie marihuany w medycynie. Pan Abrams mówi „Biorąc pod uwagę bezpieczeństwo, konopie wydają się być o wiele bardziej bezpieczne niż opioidy, jednakże pacjenci korzystający z leków opioidowych nie powinni na własną rękę wprowadzać alternatywnych leków”.

Konopie VS opioidy

Ameryka Północna od 1998 roku zmaga się z prawdziwą plagą nadużyć opioidów. Lista wystawianych recept od tego czasu wzrosła o 400%, a dziennie 40 osób umiera od przedawkowania opioidowych leków przeciwbólowych. Niektóre osoby sięgają po tak radykalne rozwiązania jak zastąpienie uzależniających leków…heroiną. Badania wykazały, że opioidy odpowiadają za 50% wszystkich zgonów spowodowanych lekami w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Najnowsze badania mogą rozwiązać powyższy problem. Opublikowane na łamach Journal of Pain  (2016) badanie autorstwa Uniwersytetu Michigan pokazuje, że:

  • konopie średnio zmniejszają stosowanie opioidów o 64%;
  • konopie polepszają jakość życia chorego;
  • konopie zmniejszają działania uboczne stosowania innych leków.

Kanadyjscy naukowcy – Thomas Kerr, Julio Montaner i Stephanie Lake, podobnie jak ich amerykańscy koledzy stwierdzili, że konopie to zdecydowanie bezpieczniejsza alternatywa. Dr Kerr mówi „Opioidy cały czas zabijają ludzi. Nie ma związku pomiędzy używaniem marihuany i śmiercią”.

Historia Kevina – czyli jak marihuana uratowała moje życie

Kevin Ameling, pacjent cierpiący na chroniczny ból w roku 2007 doświadczył poważnego upadku. Kevin dostał mieszankę leków na receptę, które w znacznym stopniu uzależniały. Ból z dnia na dzień narastał, a Kevin zwiększał dawkę. W roku 2013 Amerykanin przeniósł się do Kolorado, gdzie spróbował marihuany. Stosowanie konopi pozwoliło zmniejszyć Kevinowi dawki zażywanych leków. „Trudno wyrazić słowami w jaki sposób medyczna marihuana zmieniła moje życie. Martwiłem się o zażywanie coraz większych dawek leków na receptę, które groziły popadnięciem w nałóg.” Ameling dodaje, że najlepsze efekty osiągnął, gdy stosował niewielkie dawki, choć każdy musi znaleźć odpowiednią dla siebie ilość. Takich osób jak Kevin jest wiele, a medyczna marihuana może przynieść im ulgę. Stany, które zalegalizowały marihuanę odnotowały 25% spadek ilości śmiertelnych przedawkowań opioidów.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.