Marihuana vs alkohol. Co jest zdrowsze?

To, co jest gorsze dla naszego zdrowia, bardzo często staje się przedmiotem światowej dyskusji. Jednak czy można skutecznie porównywać alkohol i marihuanę? Choć obie te substancje wykorzystywane są rekreacyjnie jako środki odurzające, to różnią się od siebie legalnością, schematami zażywania i długoterminowymi skutkami zdrowotnymi dla organizmu. To wszystko sprawia, że bardzo trudno je porównywać.

Pijak

Pijak

Krótkoterminowe konsekwencje dla zdrowia

Wypicie jednorazowo zbyt dużej ilości alkoholu może szybko zabić człowieka. Niezdolność do metabolizowania alkoholu w takim tempie, w jakim zostaje on dostarczony do organizmu, może prowadzić do narastania jego poziomu w mózgu, co z kolei zamyka obszary niezbędne do funkcjonowania i przeżycia, takie jak prawidłowy rytm pracy serca czy proces oddychania. Wg badaczy osoby młode, które nigdy nie spożywały wcześniej alkoholu mogą umrzeć, jeśli za pierwszym razem wypiją zbyt dużo mocnego trunku. 88 tysięcy ludzi rocznie umiera z powodu przedawkowania alkoholu, a w Polsce liczba ta sięga aż ok. 10 tysięcy!

Nie jest to jednak możliwe w przypadku zażycia marihuany, ponieważ jej krótkoterminowy wpływ na zdrowie jest znacznie subtelniejszy. Marihuana wpływa na układ sercowo-naczyniowy, zwiększa częstotliwość akcji serca i ciśnienie krwi, ale nie jest możliwe śmiertelnie przedawkowanie marihuany.

Alkohol częściej wchodzi w interakcję z innymi środkami odurzającymi czy lekami. Wynika to z faktu, że jest on metabolizowany dokładnie w tych samych narządach wewnętrznych, co większość substancji. Oznacza to, że pijąc alkohol można drastycznie zwiększyć lub zmniejszyć stężenie aktywnego leku w organizmie. Prowadzi to do niebezpiecznych sytuacji i jest często przyczyną hospitalizacji osób nietrzeźwych. Nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale nawet mała dawka alkoholu może zaburzyć pracę danego leku, przez to zaczyna on działać w sposób niekontrolowany.

I alkohol, i marihuana działają na nas otępiająco, przez co może to prowadzić do wielu pośrednich krótkoterminowych konsekwencji zdrowotnych. Obie te substancje mogą zaburzać koordynację i równowagę – zwiększa się więc ryzyko zranienia. Zwłaszcza jest to niebezpieczne, jeśli ktoś zdecyduje się na jazdę samochodem. Substancje te zaburzają koncentrację i pamięć krótkotrwałą. Alkohol powoduje też zwiększoną pewność siebie i obniża racjonalne myślenie, przez co często jest powodem bójek i agresywnego zachowania.

Wino

Wino

Długoterminowe konsekwencje zdrowotne

Długofalowe skutki picia alkoholu są bardzo dobrze znane. Alkohol może spowodować przewlekłe choroby wątroby lub jej zwłóknienie, co z kolei może potencjalnie prowadzić do raka. Nie jest to jednak pewnik, ponieważ każda osoba reaguje na alkohol inaczej. Niektórzy mogą pić 50 lat i są zdrowi, inni natomiast po roku alkoholizmu walczą z nowotworem. Wszystko uzależnione jest od genetyki i uwarunkowań biochemicznych. Alkohol powoduje też inne choroby układu trawiennego, zaburza pracę żołądka. Jest w stanie zaostrzyć stadium choroby psychicznej i powodować zmianę osobowości, w tym zachowania aspołeczne.

W przeciwieństwie do alkoholu długofalowe skutki stosowania marihuany nie są tak dobrze znane. Badania na zwierzętach wykazały pewien możliwy wpływ na reprodukcję. Dodatkowo istnieją dowody, że marihuana może pogorszyć problemy psychiatryczne u osób z predyspozycją do nich. Jeszcze do niedawna sądzono, że palenie marihuany powoduje raka płuc, jednak ostatnie badania jednoznacznie stwierdziły, że jest to kłamstwo. Dym marihuany posiada zupełnie inny skład niż dym tytoniowy, dlatego nie prowadzi do niszczenia płuc. Dodatkowo udowodniono, że niektóre korzystne związki z dymu marihuany niwelują efekty choroby spowodowane paleniem papierosów i pomagają w zerwaniu z nałogiem.

Brak naukowych dowodów odnośnie marihuany wynika z faktu, że eksperci mają trudności w znalezieniu ludzi, którzy regularnie palą. Z drugiej strony nie mogą sami stworzyć grupy badawczej z obawy przed nieznanymi konsekwencjami zdrowotnymi i z powodu rygorystycznego prawa.

Kufel piwa

Kufel piwa

Korzyści zdrowotne

Alkohol znany jest ze swoich właściwości odkażających i na tej podstawie znajduje się w niektórych lekach. Oprócz tego nie ma innych zastosowań medycznych. Stwierdzono jednak, że picie jednej lampki czerwonego wina raz na jakiś czas poprawia krążenie. Z kolei kieliszek wódki może wzmocnić odporność. Lekarze zalecają też czasami picie piwa przy problemach z nerkami. Racjonalne pice nie jest niebezpieczne i nie powinno wywoływać żadnych chorób.

Z kolei marihuana stała się przełomowym produktem w farmakologii, a zawarte w niej związki okazują się substancjami, które są w stanie pomóc nawet w walce z rakiem. Z każdym kolejnym badaniem dowiadujemy się o nowym zidentyfikowanym składniku marihuany, który ma potencjał i przynosi korzyści dla zdrowia ludzkiego.

Na razie udało się ustalić, że substancje aktywne marihuany pomagają w leczeniu raka, stwardnienia rozsianego, cukrzycy, jaskry, różnego rodzaju zapaleń. Na pewno zmniejszają odczuwanie bólu, a leki na bazie marihuany są często jedynym wyjściem, jaki pozostał osobom chorym.

1 comment
  1. anarchy

    do chorób dodałbym padaczkę lekooporną, i stosunek zgonów Polska vs. Świat od przedawkowania alko serio prawdziwy o_O?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.