Czy marihuana wpływa na kreatywność? Twórca “Romeo i Julii” – potwierdza!

Marihuana a kreatywność

Marihuana a kreatywność

Po środki psychoaktywne sięgali już najwięksi mistrzowie pióra czy pędzla, aby nadać swemu dziełu niezwykłego charakteru. Znany angielski pisarz Karol Dickens, autor lubianej przez dzieci Opowieści Wigilijnej zażywał opium i ponoć…bardzo to lubił. Z kolei Van Gogh nie stronił od absyntu i wyrobów na bazie tytoniu, czego najlepszym dowodem pozostają dzieła malarza i rozwijająca się schizofrenia. LSD, kokaina, opium czy absynt, substancje te krążyły w żyłach wielkich twórców nieustannie. A jak wyglądała kwestia marihuany? Czy lubiana dziś używka równie często była wybierana przez artystów?

Jak się okazuje konopie wśród artystów miały szczególną pozycję. William Shakespeare, najbardziej znany angielski poeta, marihuanie poświecił cały sonet o jakże oryginalnym tytule Weed. Z kolei żyjący wiele wieków później, irlandzki poeta, filozof i laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (1923) William Yeats tworzył swoje dzieła pod wpływem haszyszu i konopi. Wraz z początkiem lat 60 XX większość artystów z ówczesnej sceny muzycznej gustowało w najróżniejszych używkach, wśród których nie brakowało oczywiście konopi.

Zatem czy konopie faktycznie wpływają na kreatywność, a może jest to jedynie wymysł i autosugestia? Niezaprzeczalnie THC zawarte w konopiach oddziałuje na ludzką psychikę i cały organizm. Zainteresowani tematem naukowcy postanowili przyjrzeć się nieco bliżej marihuanie pod tym właśnie kątem.

Wroku 2011 doszli badacze zrzeszeni przez University College of London, którzy wysnuli hipotezę jakoby konopie wpływały na większą kreatywność. Rok później w pracy Maurice’a Bourassa oraz Pierre’a Vaugeoisa kreatywność określono jako „wieloaspektowość myślenia” i przedstawiono w jaki sposób ludzki umysł „otwiera się” pod wpływem THC. Wśród wielu artykułów można znaleźć również pracę pt. „Marijuana intoxication and brain activation in marijuana smokers”, której autorzy rozpisują się o pobudzaniu mózgu i myślenia przez konopie.

Komu zatem wierzyć? Wbrew pozorom odpowiedź na to pytanie jest bardzo trudna. Konopie oddziałują na każdy organizm nieco inaczej, a ilość odmian konopi dostępnych na rynku pozostaje bardzo duża. Czynniki te mogą wpłynąć w większym lub mniejszym stopniu na kreatywność. Steve Jobs zapytany o to jakie korzyści zapewnia mu palenie marihuany odpowiedział „Najlepiej jak mogę opisać efekty marihuany i haszyszu to uczucie zrelaksowania i kreatywności.” Naukowcy zwracają uwagę, że pomimo licznych publikacji wciąż za mało jest danych pozwalających na jednoznaczną ocenę wpływu THC na kreatywność.

Tutaj znajdziesz odmiany marihuany, które pobudzają kreatywność

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.