Medyczna marihuana a mniejszy odsetek zgonów spowodowanych przedawkowaniem środków przeciwbólowych

Jak wykazują wyniki badań opublikowanych w 2014 roku w rejonach, gdzie marihuana medyczna jest legalna, wskaźnik zgonów spowodowanych przedawkowaniem środków przeciwbólowych jest niższy niż w miejscach, gdzie uznaje się ją za nielegalną. Na czym dokładnie polegały te badania i na ile są wiarygodne?

Leki przeciwbólowe

Leki przeciwbólowe

11 lat obserwacji

W eksperymencie naukowcy zbadali liczbę zgonów spowodowanych przedawkowaniem środków przeciwbólowych w latach od 1999 do 2010. Szczególnie chodziło o silne leki przepisywane na recepty osobom, które borykały się z silnym i przewlekłym bólem. Te wieloletnie badania wykazały, że ilość zgonów spowodowanych przedawkowaniem wzrosła we wszystkich krajach, jednak tam, gdzie przepisy pozwalały na użycie marihuany ze względów medycznych wynik ten był o 25% niższy w porównaniu do państw, które uznawały jej nielegalność. W 2010 roku było to około 1700 mniej zgonów niż początkowo zakładali naukowcy. Było to pierwsze tak rozległe i precyzyjne badanie, które jednoznacznie pozwalało stwierdzić, że medyczna marihuana naprawdę ratuje ludzkie istnienia.

Ból

Ból

Opioidowe leki przeciwbólowe

Te najczęściej przepisywane cierpiącym leki są szczególnie niebezpieczne, ponieważ pacjenci mogą rozwinąć tolerancję na te substancje w krótkim czasie, przez co bez zwiększania dawek nie mogą oni normalnie funkcjonować. Dodatkowo mieszanie ich z innymi lekami lub alkoholem jest bardzo niebezpieczne i niesie ze sobą szereg komplikacji. Co gorsza w połowie przypadków zgonów z przedawkowania leków przeciwbólowych pacjenci zażywali jeszcze inne, przepisane na receptę leki na bazie kokainy czy heroiny. Przy większości takich mieszanek u chorych występują:

  • zaburzenia psychiczne,
  • depresje,
  • uzależnienie,
  • stany lękowe,
  • myśli samobójcze.

To wszystko połączone z fizycznym cierpieniem i walką z chorobą niejednokrotnie powoduje świadome przedawkowanie.

Leki

Leki

Bezpieczniejsza alternatywa – medyczna marihuana

Chociaż potrzebne są dalsze badania w celu dokładniejszego wyjaśnienia wyników 11-letnich badań, naukowcy zgadzają się, że medyczna marihuana na pewno jest bezpieczniejszym specyfikiem łagodzącym ból. Nie jest do końca nadal pewne w jakich schorzeniach i w jakim stadium choroby marihuana może przynieść ulgę, jednak wiele wskazuje na to, że w większości przypadków działa lepiej na psychikę chorego niż silne leki. Dodatkowo marihuana może być wykorzystywana do stopniowego zmniejszania dawek środków przeciwbólowych, od których część pacjentów niezwykle szybko się uzależnia. To z kolei już powoduje zmniejszenie ryzyka przedawkowania.

Należy jednak pamiętać o tym, że tylko ok. 60% osób, którzy zmarły z powodu przedawkowania opioidowych leków przeciwbólowych miała stosowne recepty i była pod obserwacją lekarza. Kolejne 40% to prawdopodobnie nie pacjenci walczący z bólem, a osoby uzależnione od zawartych w tych lekach substancji. Wg naukowców zwiększenie dostępu do marihuany może stanowić alternatywę również i dla takich osób.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.