Medyczna marihuana a autyzm – czy może pomóc?

marihuana a autyzm
image-2785

Marihuana w autyzmie

Czym jest autyzm?

Według Międzynarodowej Klasyfikacji Zaburzeń Psychicznych i Zaburzeń Zachowania autyzm jest „całościowym zaburzeniem rozwoju charakteryzującym się nieprawidłowym i/lub upośledzonym rozwojem, które pojawia się przed 3 rokiem życia”. Choroba ta przejawia się poprzez problemy z nawiązywaniem relacji, zaburzeniami funkcji poznawczych zy zdolności do zapamiętywania.

Objawy autyzmu różnią się w zależności od osoby, jednak przyczyna choroby pozostaje ta sama – uszkodzenia mózgu powstałe na skutek nieprawidłowości genetycznych, infekcji czy narażenie ciąży/płodu na szkodliwe czynniki. Według szacunków w Polsce 20 na 10 tys. nowonarodzonych dzieci dotkniętych jest autyzmem. W krajach Europy Zachodniej liczba ta wzrasta do 60 przypadków na 10 tys. narodzin. Mimo mniejszej zapadalności w Polsce wciąż brakuje specjalistycznych ośrodków zajmujących się autyzmem, stąd średni wek uzyskiwania diagnozy jest znacznie późniejszy. Terapia przeciwdziałająca autyzmowi obejmuje wieloletnie postępowanie terapeutyczno-rehabilitacyjne indywidualnie dostosowane do każdego pacjenta.

Medyczna marihuana a autyzm – skuteczny lek czy mit?

Do tej pory nie przeprowadzono badań klinicznych potwierdzających skuteczność marihuany, jednakże lekarze oraz rodzice coraz częściej obserwują pozytywne efekty nowatorskiej terapii. Liczba lekarzy przepisująca młodym pacjentom leki na bazie medycznej marihuany wciąż pozostaje niewielka, gdyż trudno określić właściwą dawką, a brak profesjonalnych badań poniekąd wiąże ręce lekarzom. Dr Daniele Piomelli, światowy neurolog twierdzi, że nie należy od razu przekreślać doniesień i opowieści mówiących o skuteczności terapii medyczną marihuaną. „Opowieść to swojego rodzaju wskazówki, których prawdziwość należy potwierdzić lub obalić”.

Zwolennicy terapii medyczną marihuaną

Dr Giovanni Martinez, psycholog kliniczny z Puerto Rico prowadzi badania na temat skuteczności stosowania olejów CBD w walce z autyzmem. Martinez był świadkiem jak młody pacjent powiedział pierwsze słowo po terapii olejem CBD. Trzytygodniowa terapia przyniosła znaczne skutki, gdyż umiejętności językowe uległy widocznej poprawie. Martinez dodaje „Chłopiec może wyrazić teraz swoje wszystkie uczucia, śmieje się oraz cieszy życiem” oraz „To niesamowite uczucie zobaczyć jak niezdolne do komunikacji dziecko poprawia jakość swojego życia i najbliższej rodziny”.

Tematyką marihuany i autyzmu interesuje się na co dzień Mieko Hester-Perez, założycielka Unconventional Foundation for Autism oraz członek rady Cannabis Science. Mieko Hester-Perez pochodząca z konserwatywnego środowiska unikała marihuany, jednak choroba jej syna zainspirowała młodą kobietą do zmiany radyklanych poglądów. U chłopca oprócz autyzmu zdiagnozowano dystrofię mięśniową. Lekarze dawali skrajnie wyczerpanemu chłopcu do 6 miesięcy życia. Joey przyjmował do 13 różnych leków każdego dnia. Mieko Hester-Perez, podawała synowi marihuanę (odmiana „Stardawg”), chłopiec zaczął przybierać na wadze oraz poprawił się kontakt wzrokowy. Po 6 latach od postawionej diagnozy Joey jest szczęśliwy, towarzyski, a jakość jego życia uległa niewyobrażalnej poprawie. Obsesyjno-kompulsywne zachowania całkowicie znikły, co stanowi niewątpliwy sukces terapii.

Działanie marihuany na ludzki organizm

Powyższe relacje dają do myślenia, jednakże wspomniany brak badań klinicznych uniemożliwia wychwycenia całkowitego wpływu marihuany na ludzki organizm. Autyzm objawia się na kilka sposobów, a co za tym idzie substancje zawarte w konopiach (głownie THC i CBD) oddziałują na każdy organizm inaczej. Według potwierdzonych informacji marihuana stosowana przez bardzo młode osoby obniża ich IQ oraz może doprowadzić do zaburzeń psychicznych np. depresji, lęków czy nerwic. Prawdopodobieństwo wystąpienia niekorzystnych skutków diametralnie wzrasta, gdy konopie stosowane są w nadmiernej ilości jako odurzająca używka. Wyliczenie bezpiecznej dawki dla dziecka z autyzmem zniwelowałoby ten problem, jednakże oszacowanie odpowiedniej porcji jest zadaniem co najmniej bardzo trudnym.

Medyczna marihuana realną terapią?

Udokumentowane przypadki przez dr. Martinez’a oraz Panią Mieko Hester-Perez odnoszą się do obserwacji krótkoterminowych. Nie wiadomo jaki długoterminowy wpływ mają zawarte w konopiach związki na dzieci z autyzmem. Pomimo wielu pytań bez odpowiedzi, zaobserwowane przypadki dają rodzicom chorych dzieci nadzieję. Być może w perspektywie kilku lat naukowcy i lekarze podejmą próbę zrealizowania klinicznych badań.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.