Ministerstwo Zdrowia zmienia zdanie o medycznej marihuanie?

zostan-specjalista-w-projektowaniu-12
image-2617

 

Aktualny Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł we wrześniu jasno stwierdził, że nie ma czegoś takiego jak medyczna marihuana. Z kolei Wiceminister Zdrowia Jarosław Pinkas ostrzegał przed medyczną marihuaną, gdyż jej legalizacja spowoduje “wzrost zainteresowania mocniejszymi i bardziej niebezpiecznymi narkotykami”. W ciągu następnych tygodni Ministerstwo Zdrowia swoje poglądy w kwestii medycznej marihuany odwróciło o 180 stopni.

Wiceminister zgłosił poprawkę do opracowywanego projektu ustawy dotyczącej medycznej marihuany. Zgodnie z korektą wiceministra każdy z lekarzy będzie dysponował odpowiednimi kompetencjami, aby wypisać receptę na sprowadzany do Polski lek, zawierający w sobie konopie. Zdaniem pacjentów oraz ekspertów zaproponowane przez wiceministra poprawki nie rozwiązują w pełni problemu dostępu do leczniczej marihuany. Sprowadzanie i przygotowanie leków przez farmaceutę pozostaje wciąż długim i problematycznym procesem. Jędrzej Sadowski z ruchu Kukiz’15 tłumaczy, że wszystkie formalności związane z wprowadzeniem konopi do aptek mogłyby ciągnąć się nawet miesiącami.

Co więcej Ministerstwo Zdrowia podjęło aktywną współpracę z resortem sprawiedliwości dotyczącą rozpoczęcia uprawy medycznej marihuany w kraju. Do tej pory eksperci wytypowali trzy miejsca, w których planowana jest uprawa medycznej marihuany. Plantacje mają mieć charakter państwowy, choć rozważa się opcje prywatnych plantacji. W obu przypadkach plantacje w ścisłym stopniu będzie nadzorować Narodowy Instytut Leków.

Aktualnie farmaceuci zbierają podpisy pod petycją skierowaną do premier Beaty Szydło, zgodnie z którą medyczna marihuana ma być traktowana jako surowiec farmaceutyczny. Jeśli petycja zostanie pozytywnie rozpatrzona, farmaceuci zyskają możliwość wykonywania leków recepturowych na bazie konopi.

W walkę o legalny i bezproblemowy dostęp do medycznej marihuany zaangażowanych jest aktualnie wiele środowisk. Niezaprzeczalną ikoną ruchu legalizacyjnej pozostaje postać doktora Marka Bachańskiego, którego nowatorska i potępiona przez Centrum Zdrowa Dziecka terapia przyniosła wiele sukcesów w walce z padaczką. W środowisku wirtualnym również nie brakuje stowarzyszeń i portali działających na rzecz legalizacji np. WolneKonopie.org. W jakim terminie możemy spodziewać się pierwszych zmian? Konkretnej daty nie podano, choć Wiceminister Pinkas podkreśla, że chce działać w sposób szybki i zdecydowany dla dobra pacjentów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.