Olej konopny – właściwości

Słowo “konopie” często elektryzuje i wywołuje ogromne emocje – zwłaszcza wśród przedstawicieli starszego pokolenia. Jednak nie każdy wie, że olej z konopi ma wiele właściwości, które mogą służyć naszemu zdrowiu i pomagać leczyć niektóre dolegliwości!

Witaminy w konopiach i ich cudowne właściwości

Na początku warto zaznaczyć, że istnieje kilka rodzajów oleju konopnego: olej CBD, pozyskiwany z kwiatów konopi, olej z nasion konopnych oraz olej z kwiatów marihuany, nazywany często olejem RSO, który zawiera również THC. Dla wielu osób pewnie będzie to zaskoczeniem, ale… olej konopny zawiera niemałe ilości witaminy K, która wykazuje silne działanie przeciwkrwotoczne (z tego właśnie powodu witaminę K podaje się noworodkom). Witamina ta jest również potrzebna do prawidłowej syntezy białek. Zawarte w oleju kwasy omega-3 wspomagają pracę serca, zapobiegają cukrzycy, a także… poprawiają kondycję włosów, skóry i paznokci. Olej z konopi ma w swoim składzie również witaminę E, która przyczynia się do poprawy elastyczności naczyń krwionośnych. Nie brak w nim także białka, które jest dobrze przyswajalne przez ludzki organizm i nie powoduje wzdęć. Dodatkowo, olej konopny może stanowić źródło takich minerałów, jak wapń, cynk, magnez, fosfor oraz żelazo, którego niedobory w diecie powodują groźną anemię. Bardzo ważne dla rozwoju medycyny jest także to, że olej konopny pomaga łagodzić bóle nowotworowe oraz wykazuje działanie przeciwwymiotne – może zatem nieść ulgę pacjentom leczonym za pomocą chemioterapii. Konopie są również nadzieją dla chorych na lekooporną padaczkę, ponieważ działają silnie przeciwdrgawkowo. Również psychiatrzy doceniają właściwości oleju konopnego – dlatego też znajduje zastosowanie w leczeniu chorób i urazów psychicznych – na przykład zespołu stresu pourazowego, którego ofiarami padają zwykle osoby, które przeżyły traumę (na przykład żołnierze wracający z misji lub ofiary porwań czy gwałtów).

Gdzie stosuje się olej konopny?

Oczywiście, z uwagi na właściwości zdrowotne, olej konopny może być stosowany w medycynie. Pomaga on między innymi regulować gospodarkę lipidową organizmu, co jest szczególnie istotne w przypadku profilaktyki i leczenia miażdżycy. Dzięki zawartości kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6 może on także poprawiać odporność organizmu. Olej konopny wykazuje również działanie przeciwbólowe – pomaga łagodzić między innymi bóle stawów oraz mięśni, a także działa przeciwzapalnie. Badania pokazują również, że olej może łagodzić objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS).  Poza leczeniem, olej konopny może także być stosowany… w kuchni, jako dodatek na przykład do sałatek. Niektórzy smakosze twierdzą, że odpowiednio stężony wyciąg z konopi doskonale poprawia smak warzyw! Niekiedy olej konopny stosuje się również w kosmetyce – jako składnik kremów do twarzy, doskonale podnosi poziom nawilżenia skóry, bez pozostawiania na niej tłustego filmu. Olej konopny, ze względu na właściwości regeneracyjne, może być również stosowany w celu zmniejszenia blizn. W przyszłości, olej  z konopi może również służyć jako… naturalne paliwo – być może będzie kiedyś stosowany jako zamiennik ropy naftowej, co – biorąc pod uwagę rychłe wyczerpanie się  złóż tego surowca – napawa optymizmem.

Trudno o bardziej wszechstronną substancję pochodzenia naturalnego, niż wyciąg z konopi. Przystępując do dyskusji na temat możliwości legalizacji ich powszechnej  uprawy, warto mieć na uwadze niezwykłe właściwości oleji konopnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.