Otwarto pierwsze muzeum marihuany w Ameryce Południowej!

Od 9 grudnia 2016 roku w centrum stolicy Urugwaju – Montevideo, można zwiedzać pierwsze muzeum całkowicie poświęcone konopiom. Znajdziemy tam liczne eksponaty dostarczone przez organizacje z całego świata, jak również będziemy mogli dowiedzieć się wszystkiego na temat wykorzystywania tego wyjątkowego surowca w starożytności oraz tego, jak może on wpłynąć na aktualną, technologicznie rozwiniętą, gospodarkę.

Ulica

Ulica

Globalne skarby

Za zarządzanie muzeum odpowiedzialny jest Urugwajczyk Eduardo Blasina – agronom, który zdobył jedno z dwóch prawnych pozwoleń na masą produkcję i dystrybucję produktów konopnych w swoim kraju. Eduardo podkreśla fakt, że otwarcie muzeum stawia Urugwaj w układzie globalnym i dzięki temu łączy idee zaczerpnięte z Amsterdamu, Barcelony czy Kalifornii. „Jest to sposób łączenia ludzi, którzy kochają naturę, sztukę i naukę”, podsumowuje zarządca.

Museo de Cannabis de Montevideo jest obsługiwane przez Hash Marihuana & Hemp Museum (Amsterdam/Barcelona), która udostępniło specjalną pulę obiektów z kolekcji, które można zobaczyć w Montevideo w grudniu. Przedmioty te zostały wcześniej prezentowane podczas wystawy czasowej „Cannabis. Forbidden Planet” (2014) w Sao Paolo (Brazylia), a następnie przetransportowano je do Montevideo, gdzie można było je oglądać w Casa Bertolt Brecht (2015).

Spokojny i zrównoważony świat

W Museo de Cannabis de Montevideo zwiedzający odkryją niesamowitą wszechstronność marihuany i będą mogli poznać ją nie tylko od strony „narkotycznej”, tak gorliwie promowanej przez media. Będzie można przekonać się, jak przez wiele lat w historii ludzkości konopie stanowiły podstawę w produkcji odzieży, żywności, papieru, lin, leków oraz wielu innych niezbędnych do funkcjonowania przedmiotów.

„To będzie wzbogacające doświadczenie dla wszystkich gości, a w szczególności dla tych, którzy nie są zaznajomieni z konopiami i ich dotychczasowymi osiągnięciami. Zdobycie wiedzy na temat tej jednej z najdłużej uprawianych roślin na świecie pozwoli uwierzyć, że ma ona wiele właściwości prozdrowotnych i przemysłowych”

mówi Blasina.

MCM zachęca do refleksji na temat wielorakich zastosowań, jakimi cechują się konopie, w świetle ogromnych zmian, jakie czekają naszą planetę na przełomie kilkudziesięciu kolejnych lat. Przemysł, który coraz bardziej drastycznie wpływa na kondycję Ziemi oraz postępujące zmiany klimatyczne, mogą zostać powstrzymane, jeśli zaczniemy korzystać z bardziej naturalnych i racjonalnych rozwiązań. Jednym z nich jest chociażby powrót do stosowania produktów konopnych, które nawet z punktu ekonomicznego są tańszym zamiennikiem niż chemicznie wytwarzane składniki. MCM stymuluje również niezależne badania krajowe, które umożliwią Urugwajowi stanie się równorzędnym partnerem w trakcie rozmów o tematyce marihuany z innymi krajami. Przedstawiciele muzeum mają nadzieję gościć odwiedzających z całego świata i rozpocząć globalny dialog o tym, jak zbudować spokojny i zrównoważony świat.

Rzeźby i budynek w tle

Rzeźby i budynek w tle

Obchody wolności

Cannabis Muzeum Montevideo ma być przestrzenią do świętowania wolności, która charakteryzuje wszystkich Urugwajczyków. Zapewne niewielu Europejczyków zdaje sobie sprawę z tego, że ustawodawstwo Urugwaju jest o kilkadziesiąt lat przed nami – to właśnie w tym urokliwym południowoamerykańskim kraju kobiety mogły głosować już na początku XX w. (wcześniej niż w Hiszpanii, Szwecji czy Francji), w tym czasie prowadzono także unormowanie prawnie rozwody. Jako jedno jedno z pierwszych państw dopuszczało legalność związków homoseksualnych. W ostatnich latach, wbrew głosom sprzeciwu dochodzących z innych krajów, szczególnie europejskich, w Urugwaju całkowicie zalegalizowano marihuanę. MCM chce udowodnić światu, że wolność przynosi pokój i rozwój.

Dodatkowe przyjemności

Zwiedzający będą mogli kontemplować na temat konopi pijąc yerba mate w otoczeniu kaktusów i rodzimych drzew owocowych, które zamieszkują mały etnobotaniczny ogród w muzeum. Niewielki bar-kawiarnia będzie funkcjonował jako restauracja w nocy. Na parterze ulokowano wielojęzyczną bibliotekę, która będzie stanowiła idealny punt do pogłębienia wiedzy zdobytej dzięki wystawie. Nie zabraknie również sklepu z pamiątkami.

Urugwaj jest niezwykle ciekawym krajem, stanowi połączenie wielu kultur i nacji. Z jednej strony możemy zobaczyć supernowoczesne samochody, z drugiej ubogie rodziny na furmankach. Jednak pomimo wielkich kontrastów państwo to może stać się prawdziwym symbolem wolności  i poszanowania ludzkich praw. Na pewno zasługuje na chwilę naszej uwagi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.