Stężenie THC a uzależnienie, zaskakujące wyniki badań brytyjskich naukowców

1
image-2566

Na tegorocznej konferencji International Early Psychosis Association (IEPA) zorganizowanej we włoskim Mediolanie, doktor Tom Freeman związany z University College w Londynie, zaprezentował wyniki przeprowadzonych badań. Celem analizy było stwierdzenie czy większe stężenie THC przekłada się na szybsze uzależnienie od konopi.

Wedle przeprowadzonych szacunków około 182 milionów osób na całym Świecie korzysta z konopi indyjskich. Z kolei odsetek uzależnionych osób waha się w granicy 9%. Niewątpliwie jest to znacznie mniejsza ilość osób niż w przypadku legalnego alkoholu czy papierosów. Uzależnienie od konopi wygląda zupełnie inaczej, gdyż osoba uzależniona jest w stanie zrezygnować z sięgania po marihuanę, jednak skutki nadmiernego zażywania wciąż pozostaną odczuwalne.

Konopie oddziałują na każdy organizm nieco inaczej. U jednych osób uzależnienie rozwija  się znacznie szybciej, z kolei u drugich wolniej. Wpływ na stopień uzależnienia wpływają również takie czynniki jak: płeć, wiek czy łączenie konopi z innymi używkami. Dr Tom Freeman sprawdzał postawioną przez siebie hipotezę na próbie 400 młodych Brytyjczyków (wiek 16-23 lat). Około 43% procent badanych zażywało mocniejsze odmiany konopi, z kolei 22% wybierało łagodniejsze gatunki. Większe stężenie THC zawarte w konopiach pochodzących głównie z czarnego rynku, istotnie zwiększało prawdopodobieństwo popadnięcia w nałóg. Dr Tom Freeman wyniki badań podsumował w następująco „Czarny rynek konopi zdominowany jest głównie przez odmiany zawierające wysokie stężenie THC i niskie CBD. Nasze badania sugerują, że osoby sięgające po silniejsze odmiany wykazują dwukrotnie częściej objawy uzależnienia. Najlepszym sposobem, aby zmniejszyć ryzyko popadnięcia w nałóg jest rezygnacja lub ograniczenie stosowania mocnych odmian. Jeżeli nie jest to możliwie, osoby te należy zachęcać do sięgania po słabsze gatunki”.

Opisane badanie stanowi potwierdzenie wyników opublikowanych już rok temu na łamach Psychological Medicine (2015). Dr Tom Freeman we współpracy z innymi naukowcami stwierdzili,
że używanie marihuany o wysokiej mocy wiązało się z mocniejszym uzależnieniem. Widzimy tutaj pewną różnicę w stosunku do alkoholu. W przypadku napojów wyskokowych nie ma różnicy pomiędzy tym czy pijemy piwo lub wódkę. Długotrwale przyjmowany alkohol niezależnie od swojej mocy wyniszcza organizm powodując uzależnienie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.