Światło UV może zwiększać ilość THC

Badania naukowe wykazują związek między promieniowaniem UV i podwyższoną zawartością THC w marihuanie. Posiadając tę wiedzę możemy zwiększyć moc naszej rośliny i to za pomocą niewielkich kosztów.

Górska marihuana

Dokładny cel i rolę, jaką kannabinoidy, takie jak THC i CBD, odrywają w roślinach konopi nie są jeszcze do końca poznane. Jednak badania sugerują, że kannabinoidy są czymś w rodzaju naturalnego mechanizmu obronnego. Uważa się, że rośliny konopi produkują je, by odeprzeć i bronić się przed szkodnikami, chorobami i promieniowaniem ultrafioletowym. Pozwala to wysnuć hipotezę, że większa ekspozycja na promieniowanie UV może spowodować wzrost wytwarzania kannabinoidów, dzięki czemu roślina jest nie tylko bardziej odporna na wszelkie schorzenia, ale także zawiera większe stężenie THC, które silnie oddziałuje na naszą psychikę.

Wzgórza

Wzgórza

Wiemy, że konopie posiadające największe stężenia kannabinoidów rosną naturalnie w podwyższonych obszarach górskich na całym świecie. Warto wspomnieć, że najbardziej dochodowe plantacje haszyszu znajdują się w górach Rif w Maroku, w Dolinie Bekaa w Libanie oraz na paśmie górskim Hindukusz. Obszary te mają kilka godnych uwagi cech wspólnych: wszystkie mieszczą blisko jednej szerokości geograficznej, mają idealny klimat do uprawy marihuany, nieograniczony dostęp do słońca, a co najważniejsze – są one zlokalizowane na dużych wysokościach. Oznacza to, że rośliny otrzymują znacznie większe ilości promieniowania UV.

Światło UV a konopie

Mając tę wiedzę naukowcy poszli o krok dalej. Badacze z Maryland zrobili porównanie roślin konopi uprawianych z dodatkową ilością UV i tych bez dodatkowej ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe. Stwierdzono, że niektóre szczepy konopi, które znane są z tego, że naturalnie produkują więcej THC, po ekspozycji na UVB były w stanie zwiększyć stężenie tego kannabinoidu o 28%. Co dziwne w eksperymencie potwierdzono, że nie doprowadziło to jednak do wzrostu CBD w szczepach naturalnie w niego bogatych. Wyniki te sugerują wyraźnie związek między promieniowaniem UVB i THC jako czynnika ochronnego przed zbyt intensywnym światłem słonecznym.

Żarówki

Żarówki

Jak można wykorzystać te wyniki?

Skoro wiemy już, że promieniowanie UV może znacznie zwiększyć siłę naszych upraw, to bez problemu możemy wykorzystać tę informację na własnej plantacji. Z dodatkowymi żarówkami, które generują promieniowanie UVB, które jest podobne do naturalnego światła UV, możemy dostarczyć większe ilości światła UV naszym roślinom w celu zwiększenia mocy.

Małe i niedrogie lampy emitujące światło UVB można znaleźć w sklepach zoologicznych, ponieważ niektóre gady potrzebują światła UV. Jeszcze tańszym rozwiązaniem jest poszukanie odpowiednich egzemplarzy w internecie – za niewielkie lampy przyjdzie nam zapłacić ok. 20 zł. Niektóre nowsze modele mogą nawet emitować zintegrowane światło UV i być wyposażone w odblaskowe obudowy, dzięki czemu jeszcze bardziej zwiększymy efektywność takiej lampy. Dla przeciętnej lub mikro uprawy te uzupełniające światła UV nie muszą być duże. Jedna lampka dla gadów już może być wystarczająca, by zwiększyć stężenie THC. W przypadku uprawy zewnętrznej niewiele można zrobić, żeby mieć wpływ na oddziaływanie promieni słonecznych. Jednym wyjściem jest przeniesienie swojej planacji w jak najwyższy punkt działki, jednak przyrosty THC będą i tak znikome – chyba, że mamy do dyspozycji własną górę. Tak czy inaczej to, że promieniowanie UV może odgrywać ważną rolę w produkcji THC jest ciekawym odkryciem i pokazuje, jak wiele jeszcze musimy się dowiedzieć o marihuanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.