Szansa dla medycznej marihuany w Polsce?

Marihuana, zarówno ta medyczna, jak również i rekreacyjna, budzi w Polsce wiele kontrowersji – o wiele więcej, niż w krajach zachodnich czy Stanach Zjednoczonych, gdzie leczenie z pomocą konopi jest coraz bardziej popularne. Czy istnieje szansa na wprowadzenie medycznej marihuany do leczenia najbardziej potrzebujących?

O skuteczności medycznej marihuany mówi się dziś coraz głośniej, jednakże w Polsce, wskutek istnienia archaicznych przepisów, wiele osób wypowiadających się w tym temacie powtarza po prostu nieprawdziwe stwierdzenia. Jak działa medyczna marihuana?

Olej RSO

Olej RSO

Skuteczna w leczeniu

Medyczna marihuana jest lekiem stosowanym od wieków przez rozmaite plemiona, które hodowały rośliny i stosowały je nie tylko podczas obrzędów, ale także przy leczeniu niektórych schorzeń czy łagodzeniu bólu. Dziś wiadomo, że medyczna marihuana doskonale sprawdza się w przypadku terapii u pacjentów terminalnych, tj. chorych nieuleczalnie – pomaga łagodzić silny ból, świetnie działa przeciw rozwojowi stanów zapalnych, a także podnosi jakość życia. Z tego powodu zazwyczaj jest dopuszczona do użytku przy zaawansowanym stadium nowotworów, ale także np. stwardnieniu rozsianym. Ostatnio wykazano, że ekstrakty z konopi pozwalają również na zmniejszenie ilości komórek rakowych, dzięki czemu świetnie sprawdzają się przy leczeniu raka mózgu, ale również i np. bardzo popularnego u kobiet, zbierającego rokrocznie ogromne żniwo, raka piersi. Niedawno odkryto również, że marihuana może sprawdzać się przy leczeniu różnych typów cukrzycy i łagodzeniu objawów neuropatii cukrzycowej. Praktyka pokazuje również, że medyczna marihuana dobrze działa na pacjentów cierpiących na padaczkę, zmniejszając ataki choroby praktycznie nawet do 90%.

Medyczna marihuana

Medyczna marihuana

Medyczna marihuana w Polsce

Marihuana jest od dawna otoczona wieloma mitami i kojarzy się przede wszystkim z silnym narkotykiem. Tymczasem badania wykazują, ze kannabidiol (CBD), jeden z aktywnych związków pozyskiwanych z medycznej marihuany, nie wykazuje działania psychoaktywnego, za to doskonale radzi sobie z minimalizowaniem bólu. Obecnie trwają przygotowania do badań prowadzonych przez polskiego lekarza, Pawła Lisewskiego, nad skutecznością leczenia medyczną marihuaną pacjentów z padaczką. Jak pokazał przykład zwolnionego z Centrum Zdrowia Dziecka lekarza, Marka Bachańskiego, władze nadal konserwatywnie podchodzą do tematu medycznej marihuany. Pacjent doktora, Max Gudaniec, chorował na lekoodporną padaczkę, w której dopiero przypisane przez lekarza preparaty na bazie medycznej marihuany zdołały obniżyć ilość ataków – i zmniejszyć ją o 90%. Doktorowi Bachańskiemu została wytoczona sprawa dyscyplinarna, jednakże sąd ją umorzył wskutek braku dowodów na jakiekolwiek zaniedbania.

Struktura Chemiczna CBD

Struktura Chemiczna CBD

Walka w sejmie

Walkę o medyczną marihuanę w Polsce w swoim programie zawarła partia KUKIZ’15. Wraz z nowym rokiem jeden z bardziej znanych parlamentarzystów, Piotr Liroy-Marzec, zgłosił projekt ustawy dotyczącej regulacji stosowania medycznej marihuany w terapii osób potrzebujących. Leczenie tego rodzaju miałoby dotyczyć głównie pacjentów terminalnych, cierpiących na długotrwały ból wskutek choroby, chorujących na nowotwory czy wspominane cukrzycę bądź padaczkę. Na razie nie wiadomo, jaka będzie reakcja pozostałych posłów – na pewno jednak cały proces przygotowany będzie w zestawieniu z odpowiednimi sympozjami, aby obalić najczęstsze mity dotyczącej medycznej marihuany. Pozostaje mieć nadzieję, że takie działania przyniosą w końcu oczekiwane rezultaty.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.