Udostępnij

Historia i zastosowania konopi

zastosowanie konopi

Historia i zastosowania konopi

Historia konopi rozciąga się na wszystkie zakątki Ziemi, od starożytnej medycyny chińskiej po upojną rekreację starożytnych Greków. Od zarania dziejów nasiona konopi sadzi się na całym świecie, co wiąże się z jej rdzennym zastosowaniem w większości kultur. W tajemniczy sposób roślina ta jest przystosowana do większości klimatów na całym świecie, co oznacza, że ​​przez cały czas była dostępna dla większości ludzi.

Jeden z naszych najstarszych towarzyszy

Mówi się, że konopia była jedną z pierwszych upraw rolniczych przez człowieka, będąc tym samym jednym z głównych czynników rozwoju cywilizacyjnego. Jej historia jest tak obszerna, że ​​aby ją zbadać, musimy ją podzielić na kilka części. Zbadanie historii i zastosowań konopi pozwala nam uzyskać szerszy obraz jej pierwotnej uprawy i wykorzystania, w jaki znalazła się w gospodarce.

Od użytku rekreacyjnego po wytwarzanie materiałów przemysłowych, konopie mają tytuł jednej z najstarszych roślin używanych w historii ludzkości. 

Jej początki w dalekiej Azji

Zacznijmy od początku. Ustalenie wczesnych śladów używania konopi indyjskich wymaga znacznie więcej wysiłku niż patrzenie wyłącznie na zapisy pisemne. Ponieważ w rzeczywistości korzystanie z tej rośliny miało miejsce na długo przed tym, zanim mogliśmy napisać lub udokumentować użycie czegokolwiek.

Najstarszy możliwy do zidentyfikowania ślad konopi został znaleziony na kawałku ceramiki z wioski na Tajwanie, datowany na około 8000 lat p.n.e. Stwierdzenie, że konopie były wykorzystywane do celów przemysłowych już wtedy oznacza, że ​​roślina ta była prawdopodobnie jedną z pierwszych upraw rolniczych opanowanych przez ludzi. Do 4000 lat p.n.e. wszystkie zarejestrowane zastosowania konopi pochodziły z Chin i krajów sąsiedzkich, głównie jako olej do żywności i materiały tekstylne. 

Konopie trafiają do Indii

Następnie konopia pojawiła się w starożytnych hinduskich tekstach z Indii. W najstarszym tekście jest opisana jako roślina używana w świętych rytuałach, używana głównie jako ofiara dla Shivy. Pierwsze wzmianki o używaniu konopi w Indiach pojawiły się w 2000 r. p.n.e., chociaż prawdopodobnie historia ich używania sięga jeszcze dalej. W czasach wedyjskich przecier z konopi był używany do wzmocnienia medytacji i asystowania w stanach transcendentalnych. Jednak była również częścią kultury medycznej tamtych czasów, lecząc takie stany jak gorączka, udar cieplny, wspomaganie trawienia i apetytu czy leczenie zaburzeń mowy.


Marihuana lecznicza u starożytnych Egipcjan

Starożytni Egipcjanie byli nieodłącznie związani ze stosowaniem świętych roślin, zwłaszcza podczas ich rytuałów. Konopie indyjskie zostały odnotowane w egipskich papirusach od 1300 r p.n.e. jako roślina do celów leczniczych. Istnieje wiele starożytnych tekstów egipskich, które wspominają o użyciu konopi w ich rytuałach i praktykach medycznych, w tym papirus Ebersa i papirus berliński. Starożytni Egipcjanie zapisali w swoich tekstach, w jaki sposób używali ekstraktu z konopi do łagodzenia bólu związanego z hemoroidami, bólem oczu i jako ofiary w rytuałach przeprowadzających do życia pozagrobowego.

Konopie przybywają do Europy

O dziwo, nie ma wzmianki o obecności konopi w Europie aż do 400 r p.n.e., kiedy to konopia wpisała się w historię Europy poprzez użycie nici konopnej w Rosji. Jednak większość konopi w Europie pojawiło się wraz z eurazjatyckim plemieniem koczowniczym: Scytami. Scytowie byli koczowniczym plemieniem arabskim, które zamieszkiwało rozległe obszary i podróżowało na duże odległości po całej Eurazji. Używali konopi ceremonialnie, wierząc, że roślina posiada świętą starożytną wiedzę. Chociaż jej użycie zostało odnotowane w literaturze przez Scytów, artefakty zawierające nasiona marihuany zostały znalezione około 700 roku p.n.e. Scytowie używali nasion konopi jako ofiary w królewskich grobowcach, aby skontaktować się z życiem pozagrobowym.  Około roku 430 p.n.e. konopie zaczęły pojawiać się obficie w tekstach Herodota, którego pisma wspierały ceremonialne użycie prezentowane przez Scytów. W ten sposób konopie stały się narzędziem ceremonialnym i rekreacyjnym w starożytnej Grecji, a około 200 lat później lina konopna została tam zastosowana.

Początki konopi medycznej i przemysłowej

Około roku 400 p.n.e. konopia rozprzestrzeniła swoje nasiona na całym świecie. Jest więcej niż prawdopodobne, że używanie tej rośliny rozpoczęło się na długo datą, z której odkryto pierwsze dowody. Dopiero gdy konopie dotarły z Azji do Afryki, w Europie zaczęła stawać się głównym składnikiem rolnictwa.

Pierwsze wzmianki o użyciu papieru konopnego miały miejsce w Chinach w 100 r p.n.e. Niedługo potem Wikingowie przywieźli do Irlandii sznur konopny oraz nasiona i zaczęli tam wykorzystywać przemysłowe zastosowania tej niezwykłej rośliny. 

W połowie XVI wieku król Henryk ukarał grzywną rolników w Anglii, jeśli odmówili udziału w sadzeniu konopi do celów przemysłowych. Przemysłowe korzyści konopi zaczęły rozprzestrzeniać się na cały świat, po czym prawie wszystkie kultury zaczęły wykorzystywać jej właściwości medyczne i przemysłowe. Medyczna marihuana została zatwierdzona przez ówczesnych lekarzy we Francji, Portugalii, Chinach, Grecji i Wielkiej Brytanii. W połowie XVII wieku konopie oficjalnie trafiły do ​​przychodni medycznej Nowej Anglii w Kanadzie.

XIX wiek był wielkim czasem postępu w produkcji konopi przemysłowej i medycznej w Stanach Zjednoczonych. Przez cały ten wiek konopia (cannabis) była powszechnie znana na całym świecie jako produkt, który oferował korzyści medyczne, a wielu lekarzy używało jej ze względu na dostępność. Była szeroko dostępna w przychodniach i została przyjęta do światowej kultury medycznej.

Bogata historia konopi

Konopie to roślina o długiej i ciekawej historii. Przez wieki była używana do produkcji lin, tekstyliów i papieru. Ostatnio stała się ważnym źródłem żywności i leków. Konopie to wszechstronna roślina, która może być wykorzystywana na wiele różnych sposobów. Silne włókna rośliny sprawiają, że jest ona idealna do produkcji lin i innych zastosowań przemysłowych. Nasiona mogą być tłoczone, aby stworzyć olej konopny, który jest używany w kuchni i kosmetykach. A liście mogą być używane do produkcji leków. Konopie to roślina o bogatej historii i wielu zastosowaniach. Jest ważną częścią naszej przeszłości i nadal będzie odgrywać rolę w naszej przyszłości.

Komentarze