Udostępnij

Legalizacja marihuany w Niemczech [Stan na wrzesień 2023]

Legalizacja marihuany w Niemczech

Legalizacja konopi indyjskich do celów rekreacyjnych jest głównym projektem koalicji sygnalizacji świetlnej w Berlinie i budzi ogromne zainteresowanie oraz kontrowersje. Rząd zatwierdził już odpowiedni projekt ustawy, która ma wejść w życie do końca 2023 roku. Konsumenci marihuany powinni zatem mieć w przyszłości możliwość pozyskiwania konopi indyjskich od growerów niekomercyjnych, tzw. stowarzyszeń hodowców. Posiadanie i konsumpcja jest wówczas wolna od kary dla osób dorosłych objętych ograniczeniami. Poznaj najważniejsze założenia ustawy, o której mówi cała Europa:

 1. W JAKI SPOSÓB BĘDZIE MOŻNA LEGALNIE NABYĆ MARIHUANĘ?

*Dorośli będą mogli posiadać do 25 gramów konopi indyjskich na własny użytek

*W prywatnej uprawie domowej jedna dorosła osoba będzie mogła legalnie uprawiać 3 rośliny żeńskie

 1. GDZIE UŻYTKOWNICY BĘDĄ MOGLI KUPOWAĆ LEGALNĄ MARIHUANĘ?

*Uprawa i sprzedaż powinny początkowo być możliwe za pośrednictwem stowarzyszeń non-profit zajmujących się uprawą konopi indyjskich lub klubów zajmujących się konopiami indyjskimi, co jest już dozwolone na przykład w niektórych regionach Hiszpanii i Malty.

*Stowarzyszenia hodowców mogą sprzedawać swoim członkom maksymalnie 25 gramów konopi indyjskich na osobę dziennie, ale łącznie nie więcej niż 50 gramów miesięcznie. Mogą one zapewniać swoim członkom maksymalnie siedem nasion lub pięć sadzonek miesięcznie do samodzielnej uprawy.

*Minimalny wiek członkostwa to 18 lat, maksymalnie 500 członków w jednym klubie.

*Jeśli członkowie mają mniej niż 21 lat, otrzymują maksymalnie 30 gramów miesięcznie, a zawartość THC w konopiach nie może przekraczać 10%.

*Kluby muszą wyznaczyć inspektorów zajmujących się ochroną młodzieży, uzależnieniami i profilaktyką i nie mogą się reklamować. Ponadto muszą zachować minimalną odległość 200 metrów od szkół i innych obiektów dla dzieci i młodzieży oraz placów zabaw.

*Zabrania się członkostwa w więcej niż jednym klubie.

*Konsumpcja konopi na miejscu w stowarzyszeniach hodowców jest niedozwolona.

3. LEGALNA MARIHUANA A NIEPEŁNOLETNOŚĆ

*Nabywanie, posiadanie i uprawa konopi indyjskich pozostaje zabroniona w przypadku nieletnich, ale nie będą oni ścigani. Nieletnim użytkownikom konopi indyjskich należy zaoferować udział w programach interwencyjnych i zapobiegawczych. Przekazywanie konopi indyjskich nieletnim pozostaje przestępstwem.

 1. PALENIE MARIHUANY W MIEJSCACH PUBLICZNYCH

  *Konsumpcja konopi jest zabroniona w pobliżu szkół, ośrodków opieki dziennej, placów zabaw i publicznych obiektów sportowych. Zgodnie z projektem ustawy, w strefach dla pieszych w godzinach od 7:00 do 20:00 nie wolno palić trawki.

 2. PROWADZENIE SAMOCHODU POD WPŁYWEM MARIHUANY

  *Każdy, kto zostanie przyłapany na prowadzeniu samochodu lub motocykla pod wpływem konopi indyjskich, może zostać uznany za niezdolnego do prowadzenia pojazdu. W przeciwieństwie do alkoholu, w przypadku konopi indyjskich nie ma ustalonych limitów. Nawet wykrycie niewielkiej ilości THC jest wystarczające, aby zostać uznane za wykroczenie administracyjne. Grozi wówczas kara grzywny w wysokości co najmniej 500 euro, miesięczny zakaz prowadzenia pojazdów, dwa punkty we Flensburgu i – w najgorszym przypadku – odebranie prawa jazdy. Federalny Minister Transportu Wissing (FDP) chce w najbliższej przyszłości ustalić jasne wartości dopuszczalne dla konopi indyjskich – podobnie jak dla alkoholu.

 3. CZY USTAWA OTWORZY FURTKĘ DO HANDLU KOMERCYJNEGO?

  *Na drugim etapie legalizacji konopi indyjskich w gminach kilku krajów związkowych mają zostać przetestowane komercyjne łańcuchy dostaw, od produkcji po dystrybucję i sprzedaż w specjalistycznych sklepach. Nie ustalono jeszcze, które regiony zostaną do tego wybrane. Zainteresowanie wyraziło już kilka miast, takich jak Berlin, Brema i Schwerin. Bawaria natomiast jest stanowczo przeciwna planom – państwo boi się turystyki narkotykowej. Projekty powinny być monitorowane naukowo, ograniczone do pięciu lat i ograniczone do mieszkańców tych społeczności. Zdaniem rządu federalnego ten drugi etap planowanej legalizacji powinien odbywać się w porozumieniu z UE.

 4. CZY PO WEJŚCIU USTAWY ZOSTANĄ UCHYLONE DOTYCHCZASOWE WYROKI?

  *Tak. Wcześniejsze wyroki skazujące za posiadanie lub samodzielną uprawę do 25 gramów lub maksymalnie trzech roślin można na żądanie wykreślić z federalnego rejestru centralnego. Zakończone zostaną także odpowiadające im toczące się postępowania karne i dochodzeniowe.

 5. CO Z OPODATKOWANIEM?

  *Zgodnie z projektem na produkty z konopi indyjskich miałby obowiązywać podatek od sprzedaży i odrębny „podatek od konopi indyjskich”.

Uprawa marihuany

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentarze