Udostępnij

Marihuana i ciśnienie krwi

marihuana ciśnienie krwi

Ruchy legalizacyjne coraz częściej dają o sobie znać. W Stanach Zjednoczonych z roku na rok wzrasta liczba stanów, które zalegalizowały zioło, a w niektóre kraje Europy np. Wielka Brytania zmniejszają kary związane z paleniem marihuany. W związku z powyższymi faktami potencjalni palacze poszukują szczegółowych informacji na temat wpływu marihuany na ludzki organizm. Jednym z wielu pytań pozostaje wpływ marihuany na ciśnienie krwi.

Marihuana i ciśnienie krwi – jakie dane posiadamy na ten temat? 

Nadciśnienie – zabójca, którego nie widać

Wedle szacunków w Stanach Zjednoczonych 1 na 3 mieszkańców cierpi na nadciśnienie tętnicze. W Polsce problem ten może dotyczyć nawet 10 milionów Polaków. Bardzo często zdarza się, że osoba chora nawet nie ma pojęcia o szkodliwej dolegliwości. Z nadciśnieniem można walczyć na różne sposoby np. zbilansowaną dietą czy regularnymi ćwiczeniami. Osoby cierpiące na nadciśnienie nie powinny nadużywać alkoholu, który podnosi ciśnienie krwi. Czy należy również ograniczać marihuanę?

Kilka uwag odnośnie przeprowadzonych badań

Badania przeprowadzone przez naukowców nie są do końca miarodajne, gdyż koncentrują się w dużej mierze na samym THC. Jak wiemy w marihuanie znajduje się o wiele więcej kannabinoidów np. CBD. Jaki z tego wniosek? Efekty po zażyciu odmian zawierających większe ilości THC będą zupełnie inne niż w przypadku odmian o większej zawartości CBD. Nie tylko odmiana ma znaczenie. Ważną kwestią pozostaje również sposób przyjmowania marihuany np. palenie czy spożywanie doustne. Badania nie uwzględniają także innych używek np. alkoholu, kawy czy tytoniu. Niektóre osoby łączą przecież marihuanę z alkoholem czy papierosami.

Co zatem wiemy?

Badania sugerują, że krótko po spożyciu możemy doświadczyć łagodnego lub umiarkowanego wzrostu ciśnienia, a następnie jego spadku (hipotensyjna). Podwyższone ciśnienie zwykle pojawia się od 10 do 15 minut po spożyciu. Regularne stosowanie marihuany może zwiększyć czas, po którym nastąpi wzrost ciśnienia. UC San Francisco przeprowadził badania dotyczące nadciśnienia tętniczego pt. Coronary Artery Risk Development in Young Adults (CARDIA). Badacze przeanalizowali 3617 Afroamerykanów oraz osób rasy białej. Badania nie wykazały związku przyczynowo skutkowego pomiędzy spożyciem konopi, a ryzykiem zawału serca czy udarem mózgu. Z kolei Harvard Medical School twierdzi, że przez godzinę od spożycia marihuany, ryzyko na pojawienie się ataku serca wzrasta pięciokrotnie, zwłaszcza u seniorów. Jak widzimy zdania są podzielone, niewykluczone, że marihuana stosowana wraz z innym używkami może wywołać niepożądane problemy zdrowotne. Do jednoznacznego werdyktu ciągle brakuje dostatecznej ilości danych, na chwilę obecną możemy jedynie spekulować.

Czy marihuaną można leczyć nadciśnienie tętnicze?

Co ciekawe badania przeprowadzone na kotach sugerują jakoby zawarte w marihuanie THC obniżało ciśnienie. Jak to możliwe? Naukowcy podawali dożylnie THC (2 mg/kg) i zaobserwowali „wyraźne obniżenie ciśnienia tętniczego i tętna, rozwijające się stopniowo i mające długotrwały charakter”.
U ludzi z kolei THC podnosi ciśnienie krwi, a więc w kwestii tej niezbędne są dalsze badania. Naukowcy podkreślają również, że działania hipotensyjne wywołane przez THC przeważają nad ryzykiem pojawienia się częstoskurczu odruchowego. Mówiąc prościej określone dawki marihuany, bogate w odpowiednie kannabinoidy mogą redukować nadciśnienie, jednakże i w kwestii tej potrzebne są dalsze badania.

Czytaj
3957 22-09-2020 15:17
Toczeń a terapia marihuaną

Choroby autoimmunologiczne różnią się pomiędzy sobą objawami, jednakże wszystkie...

Czytaj
10978 18-09-2020 14:28
Marihuana a tarczyca. Jak marihuana wspiera walkę z chorobami tarczycy?

Istnieje wiele przyczyn chorób tarczycy. Niektóre mogą mieć charakter...

Czytaj
8905 21-09-2020 11:23
Przysmaki z marihuany, które warto poznać (m.in guma do żucia i ulubione ciastka Ozzy’ego)

Marihuana na dobre zagościła również w świecie kulinarnym. Wprawdzie nie uświadczymy w...

Komentarze