Udostępnij

Niemcy i Czechy – gdzie kupimy piwo konopne?

czechy marihuana

Piwo konopne staje się coraz bardziej popularne w Europie. Jest dostępne nawet w niektórych supermarketach i specjalistycznych sklepach z alkoholem w Niemczech i Czechach. Nie powinno nas to dziwić, ponieważ w obu tych krajach całe społeczeństwo pała wielką miłością do piwa. Jednak czy jest to właśnie jedyny powód tego, że piwo konopne podbija tamtejsze rynki?

Piwo konopne

Zanim przejdziemy do głównej treści artykułu, chcielibyśmy przypomnieć, że połączenie marihuany z alkoholem stanowi naprawdę burzliwą mieszankę. Badania wykazują, że napoje procentowe zwiększają stężenie THC we krwi i wiele osób uważa, że alkohol i marihuana jest nieprzewidywalną kombinacją, która często może przynieść nieoczekiwane skutki. Dlatego zawsze kierujmy się zasadą – wszystko z umiarem i rozsądkiem!

piwo konopne
Beczka piwa

Z drugiej strony należy mieć na uwadze to, że palenie marihuany i popijanie wysokoprocentowego drinka jest czymś zupełnie innym niż połączenie konopi i piwa. Konopie zawierają niewiele THC, czyli substancji psychoaktywnej. Z kolei są w stanie uszlachetnić smak piwa i uwydatnić jego aromat.

Złota kombinacja

Piwo nie lubi łączyć się z innymi smakami, więc dlaczego kombinacja z konopiami jest tak trafiona? Jednym z głównych składników w procesie warzenia piwa jest chmiel, roślina o silnym, słodkim smaku i aromacie. Z botanicznego punktu widzenia rośliny chmielu i konopi charakteryzują się łudząco podobną budową, jak również metody uprawy są uderzająco podobne – obie to rozdzielnopłciowe gatunki roślin, a w procesie produkcji w obu przypadkach używa się tylko żeńskich kwiatów. Nic dziwnego, że browarnicy eksperymentowali z konopiami przez długi czas, by w końcu ukazać światu swoje finalne dzieła.

„Piwne” kraje Europy

Nie jest niczym niezwykłym, że popularność piwa konopnego rośnie w Niemczech i Czechach, ponieważ obywatele tych krajów spożywają najwięcej piwa w Europie. W średniowieczu to właśnie w Niemczech powstawały pierwsze profesjonalne warzelnie piwa, a tajemne przepisy i proces produkcji przekazano poza mury klasztorów i opactw. Niemcy do dziś zachowali w tym względzie pozycję lidera, a w samej Bawarii mieści się 40% wszystkich europejskich browarów piwnych. Niemcy są również wysoko w rankingu spożycia piwa na osobę – jest to aż 110 litrów na mieszkańca rocznie.

niemieckie i czeskie piwo
Szklanki z piwem

Jest tylko jeden kraj, który przebił tę zawrotną liczbę – Czechy. Wypija się tu rocznie 144 litry na jednego obywatela. Ci, którzy wierzą, że niemiecki Oktoberfest to jedyny duży festiwal piwa na świecie, są w błędzie. Czech Beer Festiwal odbywa się co roku w Pradze i za każdym razem nie trwa krócej niż 17 dni. Idea tego festiwalu przenoszona jest również poza granicami Czech i jego odpowiedniki miały już miejsce w Rosji (Moskwa), a w 2013 roku nawet w Stanach Zjednoczonych (Chicago i Nowy Jork).

Oprócz miłości do piwa Niemcy i Czechy łączy także bardzo podobne podejście do marihuany. Według raportu European Drug z 2016 roku 24,8% europejskich młodych dorosłych (15-34 lata) przyznało się do tego, że przynajmniej raz w poprzednim roku zapaliło zioło. W Niemczech liczba ta jest nieco niższa – 23,1%, natomiast w Czechach wyższa – 28,7%. Tak, popularność konopnego piwa wydaje się być związana z czymś więcej niż tylko z uwielbieniem piwa!

Prekursorzy piwa konopnego

W sumie, to ma sens, że pierwsze komercyjnie warzone piwo konopne pochodzi właśnie z tych rejonów Europy. Powstało ono w Niemczech, jeszcze zanim weszła w życie pierwsza ustawa ograniczająca stosowanie konopi. Kiedy w 1996 roku niemiecki rząd zezwolił na korzystanie z konopi po raz kolejny, Bier-Company w Berlinie zaczął warzyć piwo wzbogacone wyciągiem z konopi. W 2001 roku słynny browar Bavarian Weissenohe wykonał własne piwo, wystawiając Cannabis Club Sud na ogólnodostępny rynek. Ustawił poprzeczkę bardzo wysoko i zostało to docenione przez wszystkich miłośników piwa w różnych zakątkach świata. Natomiast w 2005 roku w Czechach powstało m.in. KonoPi i Valley Beer.

konopne piwo
Butelki z piwem

Piwo konopne a dyskusja społeczna

Piwa konopne sprzedają się dobrze w Europie Środkowej i ma to związek nie tylko z lepszym dostępem do tych produktów dzięki szerokiej dystrybucji oraz sprzedaży on-line, ale również ze wzrostem świadomości wśród obywateli Europy nt. medycznej i rekreacyjnej marihuany. Ze wszystkich zmian, jakie zachodzą aktualnie na świecie, to właśnie kwestie dotyczące konopi (szczególnie w zastosowaniu medycznym) stały się najbardziej dominujące – wykonuje się coraz więcej profesjonalnych badań, organizuje się specjalistyczne konferencje, prowadzi racjonalne debaty. Produkty zawierające konopie przestały być kojarzone z narkotykami, samą roślinę zaczyna traktować się jak coś zupełnie naturalnego i normalnego. Tabu zanika i tendencja ta przechodzi przez różne kraje, co jest zasługą również jednego z najbardziej popularnych alkoholi na świecie – piwa.

piwo z konopiami
Kufel z piwem

Cannafest 2016

Nigdy nie miałeś okazji spróbować piwa konopnego? Nic straconego. Cannafest w Pradze to jedno z największych wydarzeń w Europie poświęconych konopiom. W tym roku Cannafest odbędzie się w dniach od 11 do 13 listopada w Expo Praga Holešovice. Niedługo napiszemy więcej o tych ciekawych targach, a na razie po więcej informacji odsyłamy na stronę wydarzenia.

Czytaj
2257 22-09-2020 15:08
NIKE wypuszcza nowe produkty z KONOPI (dużo zdjęć!)

Pisaliśmy ostatnio o różnych zastosowaniach konopi. Ciastka z dodatkiem marihuany,...

Czytaj
29035 18-09-2020 14:24
10 najbardziej wydajnych odmian Marihuany

Lista komercyjnych, bardzo produktywnych odmian marihuany, zarówno normalnych jak i...

Czytaj
24274 21-09-2020 08:49
Przekąski z marihuaną – ciekawe przepisy

Nie samym paleniem człowiek żyje! Bez problemu możesz połączyć marihuanę z przekąskami....

Komentarze