Udostępnij

Palenie marihuany w ciąży

Dziewczyna z testem ciążowym

Marihuana jest najczęściej używanym narkotykiem podczas ciąży, a jej spożycie rośnie wśród wszystkich dorosłych grup wiekowych, obu płci i kobiet w ciąży. Marihuana pozostaje nielegalna, mimo że niektóre kraje zalegalizowały ją do celów rekreacyjnych i leczniczych. Coraz więcej kobiet w ciąży postrzega ją jako bezpieczny, naturalny sposób leczenia nudności i wymiotów lub „porannych mdłości”. Ale używanie marihuany podczas ciąży nie jest bezpieczne i wiąże się z poważnym, potencjalnie śmiertelnym ryzykiem. Unikanie marihuany podczas ciąży i karmienia piersią zapewnia dziecku zdrowszy start i rozwój. Substancje chemiczne zawarte w marihuanie, w szczególności THC przechodzą przez organizm matki do dziecka i mogą zaszkodzić jego rozwojowi. Używanie marihuany podczas ciąży może powodować problemy zdrowotne u noworodków, w tym niższą masę urodzeniową i nieprawidłowy rozwój neurologiczny. Wdychanie dymu z marihuany osób palących obok może być również szkodliwe dla dziecka. Palenie marihuany a ciąża nie idą w parze. Warto ten okres przeżyć w pełni świadomie, bez używek, dla zdrowia swojego jak i dziecka.

Marihuana we wczesnej ciąży

Początek ciąży wiążę się z nieprzyjemnymi dolegliwościami. Wiele kobiet chce się tego pozbyć, sięgając po różnego rodzaju substancję. Jedną z najczęściej wybieraną jest właśnie marihuana. Marihuana w pierwszych tygodniach ciąży według niektórych kobiet pomaga złagodzić objawy pierwszego trymestru. Jednak nie jest to bezpieczne „lekarstwo” na poranne mdłości i niepokój. Marihuana podczas ciąży nie jest bezpieczna i należy jej unikać. Wpływa ona negatywnie na ciąże i rozwijające się dziecko, a także na rozwój dziecka po porodzie.

Palenie marihuany w pierwszych tygodniach ciąży - skutki

Marihuana w 1 trymestrze ciąży zwiększa ryzyko ciąży i zdrowego rozwoju dziecka.

Dzieci urodzone przez matki spożywające marihuanę częściej trafiają na OIOM niż inne dzieci, mają niedowagę po urodzeniu, rodzą się przedwcześnie i mają mniejszą główkę. Marihuana zwiększa również ryzyko urodzenia martwego dziecka. Ryzyko zdrowotne wynikające z palenia marihuany w czasie ciąży może przenieść się na mózg płodu. Obszar mózgu kontrolujący emocje, zwany ciałem migdałowatym, w badaniach wykazuje nieprawidłowe funkcjonowanie u płodów płci męskiej, których matki paliły trawkę podczas ciąży. A ponieważ marihuana może wpływać na pamięć i zdolności poznawcze u dorosłych, może mieć podobny wpływ na rozwijające się dziecko. Wiadomo, że marihuana ma wpływ na neuroprzekaźniki i biochemię mózgu płodu, a także na przyjmowanie tlenu i może zmieniać częstość akcji serca płodu.

Skutki zdrowotne marihuany podczas ciąży

Żadna ilość marihuany nie jest bezpieczna podczas ciąży lub karmienia piersią. Niezależnie od tego, czy jest palona, czy ​​spożywana w żywności, jej spożycie jest szczególnie ryzykowne dla zdrowia rozwijającego się dziecka. Marihuana zawiera prawie 500 substancji chemicznych, w tym zmieniający umysł związek tetrahydrokannabinol (THC). Te chemikalia przenikają przez łożysko kobiety do jej dziecka w czasie ciąży. Marihuana może powodować szereg problemów, w tym:

  • Ograniczenie wzrostu płodu (gdy dziecko nie przybiera odpowiedniej wagi przed urodzeniem).

  • Większe ryzyko urodzenia martwego dziecka

  • Poród przedwczesny (urodzony przed 37 tygodniem ciąży)

  • Niska waga po urodzeniu

  • Długoterminowe problemy z rozwojem mózgu wpływające na pamięć, uczenie się i zachowanie

Konsumpcja marihuany podczas karmienia piersią wiąże się również z ryzykiem szkód dla dziecka. THC i inne substancje chemiczne zawarte w marihuanie mogą być przekazywane dziecku przez mleko matki, zwiększając ryzyko problemów z rozwojem mózgu. W czasie ciąży, jak i po jej zakończeniu, do zaprzestania karmienia piersią, warto zrezygnować z palenia marihuany lub spożycia produktów ją zawierającą. Warto w tym czasie przestawić się na produkty CBD, które są bezpieczne dla zdrowia. CBD mają właściwości uspokajające, relaksacyjne.

Czy spożycie marihuany w ciąży może wpłynąć na rozwój dziecka po porodzie?

Spożywanie marihuany przez kobiety w ciąży może wiązać się z problemami z uwagą, pamięcią, umiejętnościami rozwiązywania problemów i zachowaniem ich dzieci w późniejszym życiu.

Czy używanie marihuany wpływa na karmienie piersią?

Substancje z marihuany mogą być przenoszone na dziecko poprzez mleko matki. THC jest magazynowane w tkance tłuszczowej i z czasem uwalniane, co oznacza, że dziecko może nadal być narażone nawet po zaprzestaniu używania marihuany. Dlatego kobiety karmiące piersią powinny unikać produktów zawierających marihuanę, zarówno w ciąży, jak i po jej zakończeniu, do zaprzestania karmienia piersią.

 

Komentarze