Udostępnij

Różny wpływ marihuany na kobiety i mężczyzn – z czego wynika?

co się dzieje po marihuanie

Mężczyźni i kobiety wykazują wyjątkowe i odmienne reakcje na zażywanie marihuany ze względu na naszą biochemię. THC oddziałuje z receptorami estrogenów i testosteronu inaczej, więc ma to wpływ na wywoływane efekty. Dotyczą one bardzo wielu aspektów, więc warto zdawać sobie sprawę z tego, że nawet w kwestii marihuany jesteśmy całkowicie odmienni.

Wbrew pozorom naukowcy stosunkowo niedawno przyjrzeli się wpływowi marihuany pod względem płci. Wcześniej teza była prosta – każdy z nas reaguje inaczej i ma to związek z wieloma czynnikami, w tym uwarunkowaniem genetycznym, budową ciała, wcześniejszymi doświadczeniami z narkotykami itd. Mężczyźni i kobiety jednak okazali się charakteryzować wyraźnie wyjątkowymi reakcjami w wielu aspektach po zażyciu marihuany. Na przykład kobiety są bardziej wrażliwe na przeciwbólowe działanie zioła, podczas gdy mężczyzn po paleniu częściej łapie niepowstrzymany głód. Dodatkowo różnimy się jeszcze na poziomie tolerancji, spadku koncentracji i problemów z pamięcią, a nawet ze względu na libido.

Dlaczego sięgamy po marihuanę?

Chociaż może się to wydawać oczywiste pytanie, to jednak z psychologicznego punktu widzenia nawet w tym aspekcie widać wielkie różnice między kobietami a mężczyznami i ich motywami do zażywania marihuany. Gdy naukowcy pytają palaczy, dlaczego sięgają po skręta, to najczęstszymi odpowiedziami jest to, że chcą poczuć oderwanie do rzeczywistości lub uporać się z fizycznym bólem. Jednak wg badaczy nie ma to wiele wspólnego z rzeczywistością. Udowodniono bowiem, że mężczyźni chętniej sięgają po marihuanę, kiedy ktoś z ich otoczenia jest regularnym użytkownikiem. Nieświadomie poddają się więc presji społecznej, co u kobiet nie występuje prawie wcale. Mężczyźni chcą czuć się zaakceptowani poprzez wykonywanie tych samych czynności, co ich znajomi – nie mają potrzeby wyróżniania się, czy nawet moralizowania (oczywiście mowa tu o statystycznych wynikach). Panie natomiast rzeczywiście palą wtedy, kiedy chcą pokonać ból, lęki, niepokój – po prostu chcą poczuć się lepiej i nie ma znaczenia, czy ich najlepsza przyjaciółka pali non stop.

Różne efekty - Co się dzieje po marihuanie?

Ze względu na naszą unikalną biochemię, nie powinno być zaskoczeniem, że reakcje na marihuanę będą się znacznie różnić między płciami. THC oddziałuje z estrogenem i testosteronem w bardzo różny sposób. Naukowcy odkryli, że palenie marihuany w trakcie owulacji powoduje zwiększenie efektów z THC. Powinna to być jakaś ulga dla kobiet, które mają trudności z uzyskaniem haju. Badania pokazują, że kobiety rozwijają tolerancję dla konopi szybciej i trwalej niż mężczyźni. Innym ciekawym wynikiem tych badań jest to, że interakcja między THC i estrogenem wpływa na zwiększenie progu bólu. Konopie są po prostu bardziej skuteczne w leczeniu bólu u kobiet aż o 30%. Jednak nie wszystkie skutki stosowania marihuany są u kobiet korzystne. Panie mają większe skłonności do tego, by po długotrwałym paleniu mieć problemy z pamięcią i koncentracją. Obszar mózgu, który kontroluje to, co nazywa się pamięcią wzrokowo-przestrzenną, jest bardziej narażony na działanie konopi właśnie w przypadku kobiet.

mój chłopak pali marihuanę
Para na rowerze

Z kolei współpraca THC z testosteronem najczęściej skutkuje gastrofazą, której nie można się oprzeć. Mężczyźni nie mają więc problemu z tym, żeby o 2 w nocy zamówić powiększone zestawy hamburgerów i jeszcze zajeść to pizzą. Jednak bardziej niebezpieczne jest to, że mężczyźni wykazują większą tendencję do popadania w paranoję lub psychozę po zapaleniu marihuany. Chociaż te objawy są dość rzadkie i na pewno nie przytrafiają się wszystkim, to jednak zawsze dobrze jest znać ryzyko. Statystyka pokazuje także, że mężczyźni są bardziej skłonni do spożywania alkoholu i innych narkotyków wraz z marihuaną, podczas gdy kobiety mają tendencję do mieszania marihuany i leków na receptę.

Choć dla większości z nas marihuana kojarzy się tylko z przyjemnymi odczuciami, to nie każdy ma tyle szczęścia. Czasami konopie mogą wiązać się z receptorami w mózgu odpowiedzialnymi za uczucie lęku i paniki. Dzieje się tak u wszystkich użytkowników marihuany bez względu na wiek czy poziom tolerancji – niektórzy z nich są po prostu bardziej wrażliwi na aktywność receptora w tych złowieszczych części mózgu. Jak napisaliśmy wcześniej – to właśnie mężczyźni mają do tego większe predyspozycje, jednak najczęściej skrajne emocje podczas palenia mogą być objawem nieleczonej choroby psychicznej lub wewnętrznej traumy. Kobiety częściej i chętniej rozmawiają o swoich uczuciach niż mężczyźni, rzadziej więc borykają się ze stłamszonymi emocjami.

Seksualność

Badania sugerują, że kobiety spożywające niewielkie ilości marihuany wykazują wzrost popędu seksualnego. Jeśli natomiast palą zbyt dużo i bez umiaru, to może mieć zupełnie inny efekt. Duże ilości THC wydają się kolidować z kobiecym libido. Spowodowane jest tym, że THC zakłóca normalne działanie estrogenu. W mniejszych ilościach THC ma niewielki wpływ na interakcje receptorów estrogenowych, a dodatkowo jest w stanie zapewnić stan odprężenia, którego tak często brakuje kobietom przed zbliżeniem. Przy większych dawkach THC uniemożliwia wiązanie się ze sobą receptorów, co z kolei rozpętuje chaos w organizmie, który z jednej strony reaguje na zewnętrzne bodźce (np. dotyk partnera), a z drugiej nie może tego odzwierciedlić prawidłowym działaniem hormonów.

dziewczyny palące marihuanę
Kobieta

Zażywanie marihuany u mężczyzn ma różne skutki jeśli chodzi o seksualność. Niektórzy twierdzą, że marihuana działa jak afrodyzjak, inni doświadczają wręcz przeciwnego wrażenia. THC na pewno działa jako tłumik testosteronu, jednak wg niektórych naukowców dzieje się tak tylko w bardzo krótkim okresie po paleniu. Natomiast inni badacze alarmują, że w dłuższej perspektywie zażywanie marihuany może powodować problemy z poczęciem potomstwa, ponieważ zmniejsza się ilość plemników, a także na stale zostaje obniżony poziom testosteronu. Marihuana jako afrodyzjak również ma sens i może pomóc w przywróceniu odpowiedniego libido u mężczyzn z zaburzeniami erekcji, ponieważ sprawia, że stają się oni hiper-wrażliwi – widzą więcej kolorów, wyłapują najdrobniejsze dźwięki i są w stanie czerpać więcej z seksu.

Uzależnienie

Naukowcy odkryli również, że kobiety są bardziej podatne na rozwój uzależnienia od marihuany i objawy odstawienia są u nich bardziej odczuwalne. Uzależnienie u kobiet następuje znacznie szybciej niż u mężczyzn. Wiąże się to ze wcześniej wspomnianą psychologią zażywania – panie palą, bo chcą czuć się dobrze, więc od takiego połączenia łatwiej przywyknąć. Mężczyźni traktują marihuanę bardziej jak coś błahego, porównywalnego z zapaleniem papierosa czy wypiciem piwa. Badając wzorce zachowań, w tym jakość snu i nawyków żywieniowych kobiet po rzuceniu palenia marihuany, naukowcy odkryli, że było im się o wiele trudniej pogodzić z objawami odstawienia niż miało to miejsce w przypadku ich kolegów.

marihuana testosteron
Wciąganie kokainy

Wnioski

Na przekór nawet marihuana próbuje utwierdzać nas w przekonaniu, że kobiety i mężczyźni pochodzą z dwóch odległych galaktyk. Główną przyczyną tych różnic jest THC i jego oddziaływanie z receptorami estrogenu i testosteronu. Kobiety mają większe ryzyko na uzależnienie i szybciej wzrasta im poziom tolerancji, podczas gdy mężczyźni palą, aby przypasować się do grupy i mają częściej z tego powodu zaburzenia psychiczne. Oczywiście te tezy nie sprawdzają się u wszystkich. Ba! Na 100% dotyczą tylko tych, którzy brali udział w naukowych badaniach, jednak warto zdawać sobie sprawę z różnic.

Czytaj
7737 21-09-2020 08:31
Nasiona marihuany – rodzaje. Auto? Regularne? Feminizowane? Dużo CBD?

Automaty? Regularne? Feminizowane? Bogate w CBD? Jakie wybrać?

Nie ma tutaj...

Czytaj
27768 18-09-2020 15:12
Growbox i jego wyposażenie czyli domowa Plantacja w praktyce.

Materiał tylko w celach informacyjnych. Uprawa marihuany i konopi (bez zezwolenia) są w...

Czytaj
20553 21-09-2020 11:13
Jak marihuana wpływa na sen?

Marihuana poprawia jakość snu na kilka sposobów, dla osób cierpiących na...

Komentarze
asd 25 02 2021
halo