Udostępnij

Zwierzęta i marihuana — co zrobić, gdy Twój pupil zatruje się marihuaną?

Marihuana, zwana także trawką, jest popularną używką stosowaną przez ludzi na całym świecie. Niestety, zdarza się, że zwierzęta przypadkowo zetkną się z ilością marihuany, która może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Dla naszych czworonożnych przyjaciół marihuana może stanowić zagrożenie w postaci poważnych konsekwencji dla ich zdrowia i życia. Poniżej dowiesz się jak zapobiegać spożyciu produktów z THC przez zwierzęta domowe oraz między innymi co dać psu na zatrucie marihuaną.

Zjarane zwierzęta — jakie są zagrożenia spożycia marihuany?

Marihuana jest rośliną konopi indyjskich, której główną substancją psychoaktywną jest delta-9-tetrahydrokannabinol (THC). Jest powszechnie używana przez ludzi ze względu na jej działanie psychoaktywne i lecznicze. Niestety, to, co dla nas może być środkiem relaksującym, w takiej samej dawce dla zwierząt może być już bardzo niebezpieczne.

  • Dlaczego marihuana może być szkodliwa dla zwierząt?

Zwierzęta, w tym psy i koty, mogą być bardziej podatne na negatywne efekty marihuany. Nadmiar THC wpływa na ich mózgi w sposób, który może prowadzić do różnych poważnych objawów, takich jak zaburzenia koordynacji, drgawki, wymioty, a nawet śpiączka.

Marihuana objawy zatrucia — objawy u psa lub kota

Jak zachowuje się zjarany kot lub pies? Pierwsze objawy zatrucia marihuaną u zwierzęcia mogą obejmować apatię, dezorientację, nadmiernie rozszerzone źrenice, trudności z chodzeniem i wzmożone ślinienie się. Możesz również zauważyć, że Twój pupil staje się nadmiernie pobudzony lub wręcz przeciwnie – ospały.

  • Zaawansowane objawy — zatrucie u psa co robić?

Gdy zatrucie postępuje, zwierzę może zacząć mieć drgawki, wchodzić w śpiączkę lub wykazywać niekontrolowane ruchy. Jeśli zauważysz takie objawy, natychmiast zgłoś się po pomoc weterynaryjną.

  • Wpływ marihuany na układ nerwowy zwierząt

Marihuana wpływa na układ nerwowy zwierząt w sposób, który może być niebezpieczny. Toksyczne działanie zbyt dużej dawki THC na mózg zwierzęcia może mieć długoterminowe skutki, zwłaszcza jeśli zatrucie nie zostanie odpowiednio zdiagnozowane i leczone.

Zatrucie u psa leczenie — co robić w przypadku zatrucia?

Zatrucie marihuaną jest poważną sytuacją, gdzie liczy się każda minuta. Natychmiastowa reakcja może uratować życie Twojego pupila. Dlatego w przypadku podejrzenia zatrucia, niezwłocznie skontaktuj się z weterynarzem i przekaż dokładne informacje dotyczące potencjalnego źródła zatrucia. Ważne jest podanie informacji o ilości i rodzaju marihuany, z jaką zwierzę mogło się zetknąć. Nie podejmuj samodzielnych prób leczenia zwierzęcia w przypadku zatrucia marihuaną. Samoistne działania mogą jedynie pogorszyć stan zwierzęcia i opóźnić profesjonalną interwencję weterynarza, która jest kluczowa dla szybkiego powrotu Twojego pupila do zdrowia. 

Kot i pies zatrucie THC — leczenie zatrucia marihuaną u zwierząt

Po przybyciu do kliniki weterynaryjnej lekarz natychmiast podejmie doraźne działania w celu minimalizacji skutków zatrucia u zwierzęcia. W zależności od stanu zwierzęcia i wagi zatrucia, weterynarz może podać leki przeciwwymiotne, co pomoże uniknąć dalszych komplikacji i złagodzić dolegliwości. Po podjęciu pierwszych środków zwierzę zostanie dokładnie monitorowane pod kątem nasilenia objawów. 

Zapobieganie zatruciom marihuaną

Najważniejsze to trzymać marihuanę oraz wszelkie produkty z THC poza zasięgiem zwierząt. Upewnij się, że wszyscy domownicy i goście są świadomi zagrożeń związanych z pozostawianiem marihuany w miejscach, do których zwierzęta mają dostęp. Wszyscy opiekunowie zwierząt powinni być świadomi potencjalnych zagrożeń, jakie niesie za sobą zażywanie marihuany w obecności naszych pupili. Rozpowszechnianie wiedzy na ten temat może pomóc w zapobieganiu zatruciom.

Co szkodzi psom i kotom — inne niebezpieczne substancje

Zwierzęta, takie jak psy i koty, są szczególnie wrażliwe na wiele substancji i produktów, które mogą poważnie zaszkodzić ich zdrowiu. Należy do nich m.in. toksyczne dla zwierząt rodzynki i winogrona, zawierające składniki prowadzące do niewydolności nerek; czekolada, która może wywołać drgawki i arytmie serca; ibuprofen i leki przeciwbólowe, szkodliwe dla wątroby i nerek; liliowce, toksyczne dla kotów, powodujące uszkodzenia nerek; cebula i czosnek, które mogą powodować anemię; środki owadobójcze i pestycydy, które są trujące; oraz czujniki do smrodu, które mogą wywoływać reakcje alergiczne i problemy oddechowe. 

Podsumowując...

Zatrucie marihuaną stanowi poważne zagrożenie dla naszych ukochanych zwierząt. Dlatego tak ważne jest, abyśmy byli świadomi potencjalnych objawów zatrucia oraz wiedzieli, jak szybko i odpowiednio zareagować w przypadku podejrzenia, że nasz pupil został narażony na tę substancję. Nie zwlekajmy z reakcją i natychmiast zgłośmy się po pomoc do weterynarza w razie jakichkolwiek podejrzeń. Pamiętajmy także o odpowiedzialnym podejściu do korzystania z marihuany, aby nie wystawiać naszych zwierząt na niepotrzebne ryzyko. Nasze odpowiednie działania mogą znacząco przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa naszych pupili. 

Komentarze