Udostępnij

Marihuana a ADHD – nowe życie dla wielu chorych

Problem nadpobudliwości ruchowej w dużej mierze dotyka dzieci oraz młodzież. Wedle szacunków nawet 8% młodych pacjentów może cierpieć na ADHD. Trudności z koncentracją, utrudniona komunikacja ze światem, krzyki zamiast zwykłych słów oraz wszechobecna rozpierająca energia, to najbardziej charakterystyczne objawy ADHD. Widząc rosnący w oczach problem, naukowcy postanowili opracować nową terapię korzystając z dobrodziejstw medycznej marihuany. Sprawdźmy, jaka istnieję korelacja – Marihuana a ADHD.

Marihuana a ADHD – istniejące leki i ich szkodliwość

Od końca lat 60 XX ubiegłego wieku ADHD leczy się z z wykorzystaniem psychostymulantów jak np. Adderall, Ritalin i Concerta. Środki te w nadmiarze powodują efekty uboczne w postaci euforii, niepokoje, stany paranoidalne, a nawet ograniczony kontakt z rzeczywistością. Wymienione powyżej leki charakteryzuje podobna struktura do amfetaminy czy kokainy. Co więcej niektórzy sportowcy czy narkomanii leki zażywają nielegalnie w celach dopingujących i odurzających.

Dlaczego marihuana ma szansę pomóc?

O zbawiennym działaniu marihuany przekonało się już wiele pacjentów z ADHD. Jednym z nich jest Antonio Rodriguez, u którego zdiagnozowano chorobę w wieku sześciu lat. Antonio mówi „Pamięta bóle głowy uniemożliwiające mi sen. Nie miałem apetytu aż do chwili, gdy spróbowałem konopi”. Antonio dodaje „Po raz pierwszy byłem tam, gdzie chciałem być wraz z moim umysłem”. U pacjenta widać znaczną poprawę koncentracji, przywrócony apetyty oraz samokontrolę. Pomimo zauważalnych efektów Antonio początkowo podchodził ostrożnie do marihuany w obawie o uzależnienie się. „Czekałem na chwilę, w której mój organizm poprosi o większą dawkę, ale nigdy się nic takiego nie miało miejsca”. Do dnia dzisiejszego brakuje odpowiedniej ilości badań dotyczących marihuany i ADHD, jednakże działanie konopi przynosi widoczny efekt. ADHD związane jest między innymi z niedostateczną ilością dopaminy (tzw. hormon szczęścia), która pełni kluczową rolę w procesach poznawczych. Wspomniane wcześniej leki – Ritalin i Adderall stymulują powstawanie dopaminy, ale powodują efekty uboczne.

Odkrycie doktora Bearman’a

Dr David Bearman, pionier badań nad marihuaną i ADHD, odkrył związek pomiędzy kannabinoidami zawartymi w konopiach a dopaminą. Kannabinoidy ściśle współpracują z naturalnym systemem gospodarującym ilością dopaminy. Swoje odkrycie Bearman komentuje następująco „Marihuana leczy ADHD poprzez zwiększenie ilości dopaminy. Czyli działa na tej samej zasadzie co dostępne leki, choć istnieje pewna różnica. Ritalin powoduje wiązanie się dopaminy i zakłóca/spowalnia jej rozkład”. Mówiąc prościej marihuana wyrównuje niedobór dopaminy w kontrolowany sposób. Skuteczność medycznej marihuany potwierdzają również badania przeprowadzone przez niemieckich badaczy. Naukowcy swoje wyniki zaprezentowali w ramach konferencji „7th European Workshop on Cannabinoid Research and IACM 8th Conference on Cannabinoids in Medicine” (2015). Eksperci badali 30 osób, które nie zareagowały na Adderall i Ritalin. Wdrożenie konopi przyniosło efekty w postaci lepszej koncentracji, spokojniejszego snu jak i obniżonej impulsywności.

Dalsze perspektywy dla marihuany

Niewątpliwie powyższe badania dają nadzieję wielu chorym dzieciom oraz osobom dorosłym. Aby w pełni wdrożyć medyczną marihuanę do terapii przeciwko ADHD, wciąż potrzebne są kolejne testy i eksperymenty. Naukowców zainteresowanych tematyką medycznej marihuany ciągle przybywa, a więc w perspektywie kilku lat możemy spodziewać się prawdziwego przełomu w kwestii marihuany i ADHD.

Czytaj
1848 22-09-2020 18:47
Seks a marihuana. Marihuana zwiększa doznania?

W popkulturze seks oraz palenie marihuany jest pełne najróżniejszych mitów i...

Czytaj
21258 18-09-2020 14:54
Marihuana a oddawanie krwi

Każdego roku krwiodawcy ratują życie setkom pacjentów. Krew należy do bezcennych...

Czytaj
8033 21-09-2020 09:20
Palenie marihuany – jaki jest prawdziwy wpływ konopi na płuca?

Od dłuższego czasu ludzie poszukują innych metod zażywania marihuany niż jej...

Komentarze