Udostępnij

Marihuana a alkohol

Debata i częste spory pomiędzy zwolennikami i przeciwnikami popularnej trawki znane są nam od wielu lat. Każda z tych grup ma własne argumenty przemawiające i potwierdzające racje, jakie głoszą. Nie zmienia to faktu, że od dawna marihuana oraz substancje zawarte w jej składzie badane są pod względem działania leczniczego. Potwierdzono dziesiątki różnych zastosowań, w których ta roślina wspomaga leczenie różnych chorób, sprawdza się jako bardzo dobry środek przeciwbólowy oraz pomaga w leczeniu depresji. Jak każda używka, tak i marihuana powinna być stosowana z umiarem. Marihuana a alkohol – co warto o tym wiedzieć? 

Marihuana a alkohol

Porównując obie substancje, bardzo szybko dojdziemy do wniosku, że w porównaniu z ogólnie dostępnym i legalnym praktycznie na całym świecie alkoholem, marihuana jest nieszkodliwą używką. Większość przestępstw oraz sytuacji, w których dochodzi do przemocy domowej, odbywa się pod wpływem legalnego narkotyku, jakim jest alkohol. Bez problemu możemy kupić go w osiedlowym sklepie, wypić w parku na ławce lub w domu i nic nam za to nie grozi. W przypadku marihuany, posiadanie nawet niewielkiej ilości suszu może załączyć ogromną machinę prawną, która spowoduje, że trafimy do więzienia lub miesiącami będziemy musieli przechodzić przez piekło związane z oskarżeniami, przesłuchaniami i zarzutami pod naszym kierunkiem.

10 tysięcy zgonów rocznie vs. zero zgonów

Marihuana vs alkohol i skutki uboczne ich stosowania przerabiane są praktycznie przy każdej wymianie zdań zwolenników obu używek. Nie powinniśmy jednak zapominać, że alkohol, który tak wiele osób broni jest przyczyną wielu nieszczęść i rozpadów rodzin. Także skutki krótkoterminowe zażywania obu używek są bardzo różne. Wypicie w krótkim czasie dużej ilości alkoholu może szybko doprowadzić do śmierci. Nasz organizm nie jest w stanie metabolizować takich ilości tej substancji, co w konsekwencji powoduje uszkodzenie mózgu oraz innych organów wewnętrznych. Warto też wspomnieć, że w naszym kraju rocznie umiera z powodu przedawkowania tej ogólnodostępnej używki około 10 tysięcy osób.

W przypadku marihuany nie odnotowano przedawkowania, które wywołałoby skutek śmiertelny. Oczywiście duże dawki tej substancji mogą podnieść ciśnienie krwi oraz przyspieszyć akcję serca, jednak nie do takiego stopnia, aby zagroziło to naszemu życiu. Najczęstszym skutkiem wypalenia zbyt dużej ilości marihuany jest senność, rozleniwienie a w ekstremalnych przypadkach wymioty spowodowane zawrotami głowy. Nie są to działania, które mogą w bezpośredni sposób przyczynić się do śmierci lub uszkodzeń narządów wewnętrznych.

W przypadku długofalowych skutków spożywania alkoholu niemal pewne jest uszkodzenie wątroby, choroby nowotworowe, problemy psychiczne oraz wiele innych chorób, których powstanie zależne jest od indywidualnych predyspozycji. Jedno jest pewne – alkohol niszczy zdrowie oraz życie wielu osobom na całym świecie.
Działanie długotrwałego używania marihuany oraz substancji psychoaktywnych w niej zawartych nie jest jeszcze dobrze znana. Na pewno do skutków warto zaliczyć zmniejszony popęd seksualny i spadek zdolności reprodukcyjnych. U osób znajdujących się w grupie podwyższonego ryzyka mogą wystąpić problemy psychiczne m.in. depresje oraz inne choroby psychiczne.

Połączenie marihuany i alkoholu

Marihuana i alkohol razem spożywane zwiększają swoje działanie, co nie zawsze jest pożądanym efektem. Połączenie tych dwóch substancji może powodować problemy w zapamiętywaniu oraz koordynacji ruchowej.

Ciekawym odkryciem, jakim mogą pochwalić się naukowcy, jest to, że przyjmowanie marihuany ułatwia pozbycie się problemu alkoholowego. Zawarte w marihuanie THC oraz CBD aktywują receptory CB2, które mogą chronić mózg przed szkodliwym działaniem etanolu, jaki spożywamy. Marihuana jest o wiele bezpieczniejsza od alkoholu i nie powoduje tak dużych uszkodzeń naszego organizmu. Jest przydatna w terapii alkoholików, którzy wykorzystują “trawkę” w procesie odtruwania, kiedy muszą zamienić używkę na inną, która pozwoli im przetrwać najtrudniejsze chwile. Zalegalizowanie marihuany może przyczynić się do zmniejszenia problemów alkoholowych w naszym kraju, jednak władze bardzo niechętnie podchodzą to tego rozwiązania z uwagi na fakt, że wpływy do budżetu związane z akcyzą na alkohol są bardzo wysokie, a rząd nie może dopuścić do spadku opłacalności tak świetnego biznesu, który przynosi mu miliardy złotych rocznie.

Czytaj
26718 21-09-2020 12:36
Prawie 100% czystego THC – poznaj najmocniejszy haszysz na rynku

Otrzymywany ze zlepionej i sprasowanej żywicy z konopi haszysz cechuje się o wiele większą...

Czytaj
5300 21-09-2020 11:54
Medyczna marihuana w Niemczech

O tym, że medyczna marihuana ma ogromne zastosowanie w leczeniu niektórych...

Czytaj
11239 18-09-2020 14:20
Marihuana a padaczka. Jakie plusy ma stosowanie marihuany?

Marihuana medyczna stała się powszechną alternatywą dla chorych cierpiących...

Komentarze