Udostępnij

Marihuana a antybiotyki

 Marihuana a antybiotyki

Na forach internetowych możemy znaleźć wiele pytań dotyczących palenia marihuany podczas stosowania antybiotykoterapii. Wiele osób martwi się, czy takie połączenie jest bezpieczne, czy nie spowoduje żadnych niebezpiecznych skutków ubocznych oraz czy nie osłabi działania leku. Z jednej to dobry znak, że ludzie poszukują wiedzy na temat taki jak marihuana a antybiotyki. Z drugiej jednak strony niepokojącym faktem jest to, że ciężko znaleźć fachową odpowiedź na to pytanie. Postarajmy się nieco przybliżyć temat marihuana a antybiotyki.

Antybiotyki – czym właściwie są?

Antybiotyki (z gr. anty – przeciw, bio – życie) to naturalne, wtórne produkty przemiany materii mikroorganizmów, które wpływają na organizmy bakteryjne, hamując ich wzrost i podziały. Pierwszym antybiotykiem, jak pewnie większość osób wie, była penicylina odkryta właściwie przypadkiem przez Alexandra Fleminga jako efekt uboczny badań nad innymi mikroorganizmami.

Nie da się zaprzeczyć, że antybiotyki uratowały wiele ludzkich istnień i spowodowały przełom w medycynie. Jednak od jej odkrycia w 1987 roku, sytuacja diametralnie się zmieniła, a podejście do stosowania antybiotyków stało się wręcz niepokojące. Według badań 40% kobiet w Stanach Zjednoczonych przy porodzie dostaje antybiotyki, podawane są również noworodkom, nawet jeśli nie wykazują żadnych przesłanek do ich stosowania. Wszystko to prowadzi do uodpornienia się organizmów ludzkich na tę substancję. Rynek farmaceutyczny produkuje coraz to nowsze specyfiki, jednak szczepy bakterii uodparniają się na nie bardzo szybko.

Pamiętajmy, że antybiotyki działają tylko i wyłącznie na bakterie, nie są w stanie zwalczyć wirusów. Lekarze jednak bardzo często przepisują je na choroby wirusowe, na które po prostu nie są w stanie pomóc. Są to substancje nieobojętne dla naszego zdrowia, eliminując szkodliwe drobnoustroje, zabijają również te pożyteczne. Trzeba być bardzo ostrożnym przy ich stosowaniu i robić to tylko w ostatecznej konieczności.

Marihuana a antybiotyki - jak działają w połączeniu z marihuaną?

Jeśli już wiemy, czym antybiotyki są i jak działają, spróbujmy się przyjrzeć kwestii ich działania na organizm przy jednoczesnym przyjmowaniu marihuany. Według opinii większości lekarzy, jakie można odnaleźć w sieci, takie połączenie nie powinno być szkodliwe. Wynika to z zupełnie innej budowy cząsteczek THC i antybiotyków. THC jako substancja złożona nie jest w stanie połączyć się z substancjami zawartymi w antybiotyku. Marihuana i antybiotyk nie jest stanie stworzyć nowej substancji, która działałaby w sposób nieprzewidywalny na nasz organizm.

Użytkownicy forów internetowych odradzają jednak sięganie po marihuanę, w przypadku zażywania antybiotyków z grupy makrolitów (należą do niej m.in. erytromycyna, spiromycyna). Wielu z nich po takim połączeniu odczuwało nieprzyjemne skutki zdrowotne w postaci problemów gastrycznych.
Mimo, iż nie odnotowano poważniejszych skutków zażywania antybiotyków wraz z marihuaną, powinniśmy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Produkty farmaceutyczne są badane pod kątem interakcji z ogólnodostępnymi substancjami, takimi jak pożywienie czy środki, jakie legalnie możemy nabyć w aptece w danym kraju. Marihuana do takich środków nie należy, stąd producent nie ma obowiązku badać leków w kwestii skutków niepożądanych w połączeniu z tą substancją. Stąd kwestia „marihuana i antybiotyki” nie jest do końca pewna, gdyż nie została odpowiednio przebadana. Jeśli działania niepożądane wystąpiłyby u nas, nie mamy żadnego prawa do zgłaszania zażaleń, czy reklamacji. Robimy to wyłącznie na własną odpowiedzialność.

Warto również zwrócić uwagę, że jeśli przepisano nam antybiotyk, to nasz organizm walczy z infekcją, czyli jest osłabiony. W takiej sytuacji marihuana może zadziałać na nas odmiennie, niż gdybyśmy byli w dobrej kondycji oraz może mieć na nas nieoczekiwany wpływ i warto być na to przygotowanym.

Najnowsze badania

Według najnowszych odkryć naukowców kannabinoidy, jakie zawiera Cannabis sativa, popularnie zwana marihuaną, wykazują działanie bakteriobójcze na szczepy bakterii, które dotychczas uchodziły za antybiotykoodporne. Mowa tu o pięciu grupach kannabinoidów, które wykazują potencjalne działanie na bakterie odporne na metylicynę.

Choć wyniki badań nie zostały jeszcze oficjalnie ogłoszone, dają spora szanse na zastąpienie szkodliwych antybiotyków naturalną substancją, która bez działań ubocznych wykazuje podobne działanie. Zainteresowanym tym zagadnieniem pozostaje uważnie obserwować rozwój badan i śledzić ich wyniki.

Czytaj
103443 18-09-2020 15:05
Filmy o marihuanie – Top 20 najlepszych pozycji dla fanów palenia

​Filmy o marihuanie są bardzo popularne. Co jest najlepsze na wieczorny chillout? Ulubiona...

Czytaj
4235 21-09-2020 10:50
Niemcy i Czechy – gdzie kupimy piwo konopne?

Piwo konopne staje się coraz bardziej popularne w Europie. Jest dostępne...

Czytaj
9490 21-09-2020 11:23
Przysmaki z marihuany, które warto poznać (m.in guma do żucia i ulubione ciastka Ozzy’ego)

Marihuana na dobre zagościła również w świecie kulinarnym. Wprawdzie nie uświadczymy w...

Komentarze
Adrian na antybiotyku po wyrwaniu usemki, testujący działanie THC 17 09 2021
Witam. Gdzie można śledzić ich wyniki ? J
DameQ 29 05 2022
Siema palę przy clindymacin efektów ubocznych 0 faza ta sama :) pozdro