Udostępnij

Growbox i jego standardowe wyposażenie .

Kreatywność ludzka nie zna granic – to stwierdzenie znamy nie od dziś . Ta oto ważna dla nas ludzi cecha pozwoliła wyewoluować domowym ogrodnikom od zawieszonej gdzieś w rogu pokoju żarówki nad kilkoma donicami do w pełni zmechanizowanych i zautomatyzowanych pomieszczeń uprawowych (z ang. Growbox , Growroom) .

Growbox stalowy imitujący szafę narzędziową

 

Łatwy do montażu growbox przypominający szafę na ubrania

Celem tego artykułu nie będzie pokazanie nowinek technologicznych , a przedstawienie zasad dobrze działającego growboxa oraz wyposażenie jakie powinno się w nim znajdować .

Growboxów używamy z dwóch powodów :

  • zachowanie dyskrecji
  • stworzenie optymalnych warunków (klimatu) do życia naszym podopiecznym

Kochamy wolność i nasze święte rośliny , więc każdy z tych powodów powinniśmy potraktować bardzo  poważnie .

DYSKRECJA 
Pojęcie tak intrygujące , jak intrygujący jest zapach Mary Jane , lub widok palącego się światła w pokoju przez cala noc z bloku na przeciwko .

To pojęcie możemy śmiało nazwać jednym słowem ” szczelność ” .

Szczelność przed wydostawaniem się zapachu jak i przenikaniu promieni światła z i do wnętrza growboxu . W obu przypadkach nie dajcie sobie wmówić , ze to wystarczy ! Musicie mieć świadomość , ze w obu tych przypadkach trzeba się wspomóc dodatkowym hardwearem .

W przypadku pozbycia się zapachu najlepszym rozwiązaniem są filtry z węglem aktywnym podłączone przewodem wentylacyjnym do wentylatora wyciągającego . Warunkiem ! jest dobrze wyliczona wentylacja . Nie wszystkie odmiany pachną z taka sama intensywnością , i z tego powodu może być potrzebne dodatkowe wspomaganie w postaci neutralizatora zapachu (żel , spray , wkładki elektryczne , itp. ) , przy czym nie radziłbym zaopatrywać się w to w sieciowych sklepach , raczej odsyłam tu do profesjonalnych growshopów .

Filtr z wkładem z węgla aktywnego .

Drugim zagadnieniem szczelności jest szczelność na przenikanie promieni światła przez ścianki pomieszczenia uprawowego . To , że chcemy być jak najmniej widoczni to jedno , drugie to nie narażać roślin na niepotrzebny stres . Tak , tak stres , gdyż dodatkowe promienie światła podczas fazy snu denerwują nasze roślinki i prowadzą np. do opóźnienia indukcji do fazy kwitnienia , mutacje , aż po hermienie osobników .

Kolejną ważna sprawą jest stopień odbijania promieni światła przez wewnętrzne ściany pomieszczenia . Na świecie dominują dwa trendy , growboxy z białymi i srebrnymi ścianami wewnętrznymi .

Ciekawostka !!!

Growbox – namiot z białym wnętrzem


Growbox – namiot z srebrnym wnętrzem
 

Firmy produkujące growboxy w postaci namiotu nie wiedzieć czemu promują wewnętrzne ściany boxów wykonane ze srebrnych materiałów odbijających światło , a z przeprowadzonych niejednych niezależnych testów wynika , że skuteczniejsze są te z białymi ścianami wewnętrznymi i co ciekawsze białe są tańsze.

Folia do growboxów biało-czarna

OPTYMALNE WARUNKI .

Tego pojęcia nie da się nazwać jednym słowem , jak w przypadku dyskrecji . To pojęcie jest bardziej złożone i w jego skład wchodzą :

a) oświetlenie

Zestaw oświetleniowy – układ zapłonowy , żarówka HPS i cooltuba

 

Lapa LED

b) wentylacja i filtracja

c) warunki klimatyczne i urządzenia sterujące

Stacja pogody to bardzo dobre rozwiązanie , wszystkie informacje klimatyczne na jednym wyświetlaczu

Do prawidłowego rozwoju naszych roślinek musimy spełnić powyższe 3 warunki . Po krotce opisze czym należy się kierować przy wyborze poszczególnych elementów kompletując swój pierwszy set uprawowy .

Ad.a) Przy wyborze źródła światła powinniśmy mieć na uwadze przede wszystkim :

1) Barwa strumienia światła – wyrażana jest w stopniach Kelvina[K] , ułatwia to nam wybór odpowiedniego oświetlenia na każda z faz rozwoju rośliny . Na fazę wzrostu (vegetable) rośliny potrzebują światła o barwie “zimnej” 6000-6500K , z kolei w fazie kwitnienia (flowering) odpowiednią barwą jest barwa “ciepła”  2000-2500K .

2) Wydajność świetlna – wyrażana jest w lumenach (lm) . Im więcej lumenów na metrze kwadratowym boxa tym lepiej dla naszych roślinek . Przykładowo lampy HPS o mocy 250W mogą posiadać wydajność świetlną w przedziale 28000-35000lm . Tak wiec nie każda żarówka o tej samej mocy jest tyle samo warta .

3) Rodzaj i moc źródła światła – wiadome jest , ze im większa moc wyrażana w Wattach (W) , tym większy rachunek za prąd na koniec miesiąca .Pamiętajcie , że im więcej Watt , tym więcej lumenów , a to przekłada się na lepszy plon .

Co do rodzaju źródła światła to wybór prezentuje się tak:

-najtańsze lampy fluoroscencyjne (CFL) zwane potocznie energooszczędnymi (w/g mnie najmniej skuteczne)

Energooszczędna żarówka fluoroscencyjna CFL

-najbardziej rozpowszechnione lampy metalohalogenkowe na fazę wzrostu (MH oznaczenie w skrócie) , oraz lampy sodowe na fazę kwitnienia (HPS oznaczenie w skrócie) . Dobre parametry do ceny produktu i moim zdaniem w miarę pewny plon .

-wciąż rozwijająca się technologia paneli LED – Wciąż za drogie , ale dające nadzieje na dobry plon

-jeśli ktoś nie kocha swojego portfela to proponuje najdroższą opcje w postaci lampy “plazmowej” , która cechuje się widmem światła najbardziej zbliżonym do światła słonecznego .

Lampa plazmowa

Oświetlenie nie kończy się na żarówkach , to odbłyśniki , chłodzone powietrzem klosze i układy zapłonowe do lamp MH/HPS i plazmowych .

Przy odbłyśnikach i kloszach ważny jest stopień odbijania promieni światła w kierunku roślin . Klosze chłodzone powietrzem (cooltube) maja dodatkowe zadanie usuwania nadmiernej ilości ciepłą wydzielanego przez źródła światła . Pamiętajcie , ze im większa moc lampy tym więcej ciepła wydziela z siebie !!!

Układy zapłonowe dobieramy do mocy żarówki i tak np. do żarówki 250W musimy kupić układ o mocy 250W . Układy zapłonowe mogą być magnetyczne i cyfrowe .


Zestaw oświetleniowy z odbłyśnikiem Adjust-a-wing
 

Ad.b) W przypadku uprawy wewnątrz pomieszczeń regularna wymiana powietrza jest konieczna . Wentylacja zapewnia odpowiednia ilość tlenu i dwutlenku węgla . Niedostatek tego procesu może skutkować spowolnieniem wzrostu roślin i twoje niezadowolenie . Poprzez wentylacje odprowadzamy powietrze do filtra węglowego w celu pozbycia się zapachu Mary Jane i odgrywa dużą role przy utrzymaniu optymalnego klimatu w growboxie . Kompletna wentylacja aktywna powinna się składać z :

  • wentylator wtłaczający powietrze do boxa np. wentylator kanałowy

Wentylator kanałowy

  • wentylator mieszający powietrze w boxie , głownie wentylatory oscylacyjne

Wentylator mieszający

  • wentylator wyciągający powietrze z boxa , np. kanałowe lub promieniowe
  • przewody wentylacyjne do podłączenia wentylatora z filtrem węglowym i ewentualnie z cooltubą (klosz chłodzony powietrzem)

Sztywne przewody z PCVElastyczne przewody bez izolacji i z izolacją

Elastyczne przewody bez izolacji i z izolacją
Musimy pamiętać o tym , ze każde dodatkowe urządzenie podłączone do wentylatora zmniejsza jego wydajność liczona w metrach sześciennych na 1 godzinę . W przypadku takich samych wentylatorów wtłaczającym i wyciągającym podpięcie filtra węglowego do wentylatora wyciągającego spowoduje spadek jego wydajności i doprowadzi do nadciśnienia w boxie i wypychania powietrza przez szczeliny growboxa . Połączenia przewodów wentylacyjnych powinny być również szczelne .

Nawilżacz powietrza pozwoli utrzymać odpowiednią wilgotność powietrza w boxie

Ad.c) Do życia roślin potrzebne są odpowiednie warunki klimatyczne takie jak : dużo światła , świeże powietrze , czystość oraz odpowiednia temperatura i wilgotność . Światło , powietrze i temperaturę już mamy . Do utrzymania odpowiedniej wilgotności w danej fazie życia roślin mogą przyjść z pomocą takie urządzenia jak nawilżacze i osuszacze powietrza jak również klimatyzatory . Z kolei aby robić pomiary będą potrzebne termometry , higrometr lub stacja pogody . Cały ten sprzęt nie musi być włączony przez cała dobę i żeby nie chodzić za często do gniazdka polecam zaopatrzyć się w programatory czasowe .

Podsumowując w punktach growbox gotowy do startu powinien być zaopatrzony w :

1) Termometry , higrometry lub stacja pogody

2 w 1 czyli higrometr i termometr w jednym

Termometr wewnętrzny

2) Nawilżacz powietrza

3) Wiatrak/ki mieszające powietrze

4) Wentylacja aktywna z filtrem węglowym dobrana do “objętości” growboxa ,

5) Źródło światła z odbłyśnikiem obliczone do “pola powierzchni” growboxa

6) Programatory czasowe

programator cyfrowy

 

Kompletny set uprawowy proponowany przez growshopy .

Z tak uzbrojonym growboxem możemy zacząć stawiać pierwsze kroki w uprawie MJ wewnątrz pomieszczeń . Nie możemy się jednak utwierdzić w przekonaniu , że ten osprzęt zrobi za nas wszystko . To My musimy mieć otwarty umysł na wiedzę , być rozsądni by nie przedobrzyć , być kreatywni by szybko działać w czasie awarii , w końcu to my musimy nauczyć się języka jakim przemawiają do nas roślinki , a wierzcie mi rośliny znają wiele słów i nie wstydzą się rozmowy .

!!!UWAGA!!! NIE ZAPOMINAJCIE O ZASADACH BHP PODCZAS PODŁĄCZANIA URZĄDZEŃ ELEKTRYCZNYCH JAK I PRZY CODZIENNEJ OBSŁUDZE CAŁEGO GROWBOXA .
KAŻDY GROWBOX MA SWOJĄ NOŚNOŚĆ WIĘC NIE DOPROWADŹCIE DO ZARWANIA KONSTRUKCJI .
 

Na koniec pozostaje życzyć Wam udanych i przemyślanych zakupów .

Pozdrawiam Dr.el TOPO .

Czytaj
31569 18-09-2020 15:12
Growbox i jego wyposażenie czyli domowa Plantacja w praktyce.

Materiał tylko w celach informacyjnych. Uprawa marihuany i konopi (bez zezwolenia) są w...

Czytaj
5244 21-09-2020 09:46
Najsmaczniejsze owocowe szczepy

Rośliny konopi oferują szeroki wybór aromatów i smaków, a każdy szczep...

Czytaj
2666 22-09-2020 20:35
10 Najlepszych nasion autoflowering 2014 roku

Szanowni Państwo,

ostatni dzwonek, by włożyć do swojego klasera nasiona marihuany...

Komentarze