Udostępnij

Marihuana a tarczyca. Jak marihuana wspiera walkę z chorobami tarczycy?

tarczyca a palenie marihuany

Istnieje wiele przyczyn chorób tarczycy. Niektóre mogą mieć charakter nowotworowy, inne wynikają z nadmiaru lub niedoboru jodu, kolejne zależne są od infekcji czy zaburzeń hormonalnych. Absolutnie niesamowitą rzeczą w marihuanie, a szczególnie w zawartych w niej kannabinoidach,  jest to, że może pomóc w każdym z wymienionych wyżej przypadków. Udowadniają to liczne badania naukowe. Warto jednak już na wstępnie zaznaczyć, że marihuana medyczna powinna być stosowana jako uzupełnienie terapii, a nie pierwotne leczenie.

olej konopny a tarczyca

Problemy z tarczycą – podstawy

Tarczyca to gruczoł położony w środkowej części szyi. Produkuje hormony, które regulują metabolizm. Jeżeli występuje niedoczynność tarczycy, najczęściej objawia się chronicznym zmęczeniem. Nadczynność tarczycy z kolei powoduje nadpobudliwość, która w konsekwencji prowadzi do osłabienia organizmu.

Marihuana dzięki kannabinoidom może zmienić receptory, które kontrolują metabolizm. Niektóre odmiany konopi znane są przecież ze swoich właściwości pobudzających, natomiast inne z uspokajających. Już dzięki temu prostemu mechanizmowi marihuana jest w stanie wspomóc pacjentów w leczeniu na samym początku terapii, ponieważ niweluje nieprzyjemne objawy choroby.

Problemy z tarczycą wahają się od „zupełnie nieszkodliwych” do tych zagrażających życiu. Większość schorzeń tego narządu obejmuje nieprawidłową produkcję hormonów tarczycy. Niestety leczenie farmakologiczne przynosi powolne rezultaty, a medykamenty często negatywnie wpływają na inne ograny wewnętrzne. Przykładowo lewotyroksyna jest stosowana w leczeniu niedoczynności tarczycy. Efekty uboczne jej zażywania to szybkie lub nieregularne bicie serca, gorączka, pocenie się, problemy ze snem, zmiany w cyklu menstruacyjnym, wymioty, biegunka, brak apetytu, wahania masy ciała i wypadanie włosów.

niedoczynność tarczycy a marihuana

Różne choroby a działanie marihuany

Nadczynność tarczycy – interpretowana jako nadprodukcja hormonów tarczycy.

Choroba Gravesa-Basedowa objawia się drażliwością, osłabieniem mięśni, zaburzeniem snu, szybkim biciem serca, słabą tolerancją ciepła, biegunką i utratą masy ciała.

Marihuana jest powszechnie zalecana przez lekarzy w celu niwelowania powyższych objawów – podobne bowiem występują w momencie chemioterapii, a medyczne konopie są uważane za jeden z najlepszych środków wspierających chorych na nowotwory.
Wole guzkowe tarczycy – przyczyną są guzki w tarczycy, które zaczynają wydzielać nieprawidłową ilość hormonów tarczycy, co w konsekwencji prowadzi do zachwiania równowagi chemicznej organizmu.

  • Kannabinoidy powodują obumieranie komórek nowotworowych, są więc w stanie zmniejszyć guzki powstające na tarczycy.

Podostre zapalenie tarczycy – spowodowane jest prawdopodobnie infekcją wirusową. Powoduje silny ból, a często poprzedzają ją choroby układu oddechowego.

  • Udowodniono, że kannabinoidy wykazują silne właściwości przeciwzapalne. Niektóre z nich są w stanie wspomóc chorych nawet wtedy, kiedy antybiotyki i szczepionki nie są w stanie powstrzymać rozwoju choroby – dzieje się tak np. w przypadku gronkowca złocistego.

Niedoczynność tarczycy – najczęściej objawia się chronicznym obniżeniem poziomu energii. W skrajnych przypadkach może powodować zaburzenia zagrażające życiu, w tym śpiączkę, a nawet doprowadzić do śmierci. Występuje w wielu chorobach, takich jak np. przewlekłe zapalenie tarczycy Hashimoto. To choroba autoimmunologiczna, w której organizm atakuje komórki tarczycy, co powoduje zaprzestanie produkcji hormonów tarczycy.

  • Medyczne składniki marihuany, zwłaszcza THC i CBD, posiadają zdolność do normowania patologicznych, autodestrukcyjnych działań organizmu oraz hamują rozprzestrzenianie się stanu zapalnego.

Rak tarczycy – bardzo niewielki odsetek wszystkich chorób tarczycy czy towarzyszących im objawów może sugerować nowotwór. Uważa się, że tylko 5% przypadków, kiedy na tarczycy pojawiają się guzki, spowodowane są przez raka. Mimo wszystko należy jednak rozważyć podjęcie działań i zmian w stylu życia, które mogą wspomóc działanie naszej tarczy, bez względu na to, czy jesteśmy narażeni na wystąpienie nowotworu czy też nie. Zaburzenie pracy przysadki mózgowej również może powodować nieprawidłowe działanie tarczycy z powodu przerwania wydzielania TSH. Zaburzenia jakiejkolwiek funkcji mózgu są często spowodowane przez nowotwory.

  • Dowodów na przeciwnowotworowe działanie marihuany jest mnóstwo i każdego roku naukowcy są w stanie dostarczyć coraz to więcej wiarygodnych wyników badań potwierdzających ten fakt.
Czytaj
154542 18-09-2020 14:53
Jak szybko pozbyć się fazy po marihuanie?

To nie żadna tajemnica, że po spożyciu marihuany dopada nas efekt tak zwanego...

Czytaj
3291 21-09-2020 11:56
Marihuana pomocna w walce z anoreksją?

Czy wiesz, że 20 milionów kobiet i 10 milionów mężczyzn cierpiało na...

Czytaj
4683 21-09-2020 11:33
Zdrowsze palenie marihuany? Kilka słów o waporyzacji

Kilka lat temu zawitał do nas nowy rodzaj palenia zwany „cannavapingiem”,...

Komentarze