Udostępnij

Medyczna marihuana w Niemczech

O tym, że medyczna marihuana ma ogromne zastosowanie w leczeniu niektórych schorzeń, łagodzeniu bólu czy usuwaniu nieprzyjemnych skutków ubocznych chemioterapii wie się coraz więcej. Tym razem Niemcy planują zrewidować swoją dotychczasową ustawę tak, aby nowe zapisy weszły w życie już z 2019 rokiem.

Medyczna marihuana w Niemczech – prace nad nową ustawą

Już na początku stycznia ruszyły prace nad nowym wyglądem ustawy, która dotychczas obowiązywała na terenie Niemiec. Do prac nad ustawą zachęcono między innymi Stowarzyszenie na rzecz Medycznej Marihuany (ACM). Okres debatowania nad ewentualnymi poprawkami trwa do początku lutego. Ustawa miałaby zmienić zasady dostępu do medycznej marihuany oraz zagwarantować jej refundację czy zwiększenie dawek u określonych pacjentów.

W chwili obecnej na terenie Niemiec ponad 500 pacjentów leczy się z wykorzystaniem medycznej marihuany. Każdy z nich musiał najpierw otrzymać specjalne, sądowe zezwolenie nie tyle na stosowanie marihuany w leczeniu, co samodzielne jej zdobywanie. Takie zezwolenia wydaje Federalny Instytut do spraw Leków i Wyrobów Medycznych.


Medyczna marihuana w niemczech

Projekt miałby zmienić dotychczasowe ustalenia w taki sposób, aby leki na bazie marihuany, w tym kwiaty, były dostępne w aptekach i mogły być przypisywane po wykorzystaniu innych metod leczenia przez zwykłych lekarzy, bez konieczności zdobywania pozwoleń. Początkowa dawka ma być ograniczona do 100 gramów w okresie miesięcznej terapii. Co więcej, na drugą połowę 2019 roku planowane jest uruchomienie programu refundacyjnego dla tych pacjentów, którzy leczą się z pomocą medycznego THC.

Warto przypomnieć, że w Niemczech już od 1990 roku posiadanie marihuany na własny użytek nie jest karalne, jednakże ilość ta określana jest indywidualnie w przypadku konkretnych landów. Nowy projekt mógłby sprawić, że handel marihuaną, który jest obecnie prawdziwym problemem, zostanie nieco ograniczony dzięki dostarczeniu jej do wszystkich chorych, którzy obecnie muszą zdobywać trawkę na własną rękę.

Czytaj
7453 18-09-2020 14:54
Marihuana a oddawanie krwi

Każdego roku krwiodawcy ratują życie setkom pacjentów. Krew należy do bezcennych...

Czytaj
1844 18-09-2020 15:10
Marihuana jako środek odchudzający

Marihuana jako środek odchudzający

Nieodłącznym elementem jarania trawki jest...

Czytaj
305 22-09-2020 19:03
Jak powinieneś przechowywać nasiona marihuany, żeby uniknąć problemów?

Nasiona marihuany, podobnie jak rozwinięta już roślina potrzebują odpowiednich...

Komentarze
Niemiec 04 04 2021
Co to za brednie? Idziesz do lekarza który to przepisuje, rozmawiacie o problemie, dobieracie dawkę, dostajesz receptę i idziesz do apteki. Chujowe jest takie wprowadzanie w błąd.