Udostępnij

Jak powinieneś przechowywać nasiona marihuany, żeby uniknąć problemów?

marihuana pod mikroskopem

Nasiona marihuany, podobnie jak rozwinięta już roślina potrzebują odpowiednich warunków, które kategorycznie powinniśmy im zapewnić. Źle przechowywane nasiona mogą wydać mniej obfite plony lub całkowicie uniemożliwić wykiełkowanie rośliny. W niniejszym artykule przedstawimy kilka użytecznych rad i sposobów odnośnie przechowywania nasion.

Pierwszy czynnik – odpowiednia wilgotność

Zawarta w powietrzu wilgoć ma bardzo ważne znaczenie dla prawidłowego rozwoju rośliny. Wnętrzne ziarenek wypełnia odżywcza substancja, która pobiera wilgoć obecną w powietrzu. Pod jej wpływem odżywcze związki ulegają rozpuszczeniu i wchodzą w reakcję z tlenem, uwalniając wodę oraz ciepło. Duża wilgotność sprzyja szybkiemu spalaniu zawartych w ziarenkach substancji, co zmniejsza prawdopodobieństwo na właściwe wykiełkowanie rośliny. Zalecana wilgotność powietrza powinna oscylować w granicach 9%. Warunki te sprzyjają długoterminowemu przechowywaniu nasion.  Ponadto nasiona niekorzystnie oddziałują na zmianę środowiska, warto więc ograniczyć ich przemieszczanie.

Drugi czynnik – temperatura

Nasiona marihuany przechowywane są najczęściej w niskich temperaturach, jednakże wymagają odpowiedniego przygotowania. Przede wszystkim powinny być dokładnie wysuszone, gdyż nadmiar wilgoci zgromadzony w ich wnętrzu pod wpływem zimna może uszkodzić ziarenka. Sprawdzonym miejscem na długotrwałe przechowywanie nasion stanowi lodówka lub zamrażalnik. Musimy pamiętać o jednej rzeczy – właściwej temperaturze, która w lodówce powinna wynosić około 40C.  Zamrożonych nasionek nie powinniśmy zbyt często rozmrażać i zamrażać ponownie, gdyż działania te pozostają niekorzystne dla ziarenek. Pojemnik otwieramy w chwili, gdy osiągnie temperaturę pokojową, aby nie narazić zawartości na zbyt dużą wilgoć, która jak wiemy ma niekorzystny wpływ. Jeśli nie lodówka to gdzie? Z powodzeniem możemy wykorzystać szufladę lub każde inne miejsce, które pozostaje suche, chłodne i zaciemnione.

Trzeci czynnik – oświetlenie

Światło podczas przechowywania powinno być minimalne, ponieważ zbyt duża jego ilość stymuluje proces kiełkowania. Aby przedłużyć żywotność nasionek, a także zwiększyć szanse na prawidłowy rozwój przyszłej rośliny zaleca się przechowywanie w zaciemnionych miejscach.

Problemy dotykające nasiona

Jednym z najczęstszych problemów dotykających naszych nasion pozostaje pleśń będą wynikiem nieodpowiedniego wysuszenia. W jaki sposób sprawdzić czy nasiona zostały należycie wysuszone? Wystarczy umieścić nasiona w pojemniku i sprawdzić, czy od środka pojawiła się na ściankach wilgoć. W przypadku wystąpienia wilgoci nasionka wyciągamy i suszymy dalej. Przed długotrwałym zamknięciem nasion powinniśmy sprawdzić, czy  wśród nich nie znajdują się żadne insekty. Ich obecność stwarza zagrożenie dla naszych nasion, gdyż owady mogą je z łatwością uszkodzić.

 Trwałość nasion

W zależności od miejsca przechowywani, nasiona odznaczają się różnym poziomem żywotności. Podczas składowania ziarenek w temperaturze pokojowej zachowują swoje właściwości do 12 miesięcy. Nasiona przechowywane w lodówce z powodzeniem  utrzymają swoją świeżość przez 2-3 lata. Z kolei ziarenka trzymane w zamrażarce mogą w niej leżeć nawet do 20 lat.  Niewątpliwie jest to najlepszy sposób, aby zapewnić nasiona długotrwałą świeżość oraz jakość.

W czym przechowywać?

Podstawowym kryterium, które powinien spełniać każdy pojemnik jest szczelność. Jak wiemy już nasionka nie lubią zbyt wysokiej temperatury i wilgoci. Mniejszą ilość ziarenek z powodzeniem przechowamy w pojemniczku po filmie fotograficznym lub plastikowych pojemnikach na żywość. Gdy  uprawa jest większa można wykorzystać słoiki lub plastikowe torebki. Dla ułatwienia procesu przechowywania na każdy pojemnik możemy nanieść użyteczne informacje jak: gatunek czy datę. W trakcie przechowywania ziarenek pomocny może okazać się żel silica. Jedna saszetka tego środka z powodzeniem utrzyma odpowiednią wilgotność wewnątrz opakowania. Ponadto decydując się na saszetki, warto zamknąć je próżniowo.

Czytaj
4992 15-03-2018 14:06
Jak przechowywać nasiona marihuany?

Wszystko zaczyna się od nasion, dlatego musisz zapewnić im najlepsze możliwe warunki, aby...

Czytaj
5831 21-09-2020 12:02
Jak marihuana wpływa na ludzki organizm – garść ciekawostek

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego po marihuanie oczy stają się czerwone, a THC...

Czytaj
7295 18-09-2020 14:06
Jak wybrać idealne miejsce na outdoor?

Czas leci nieubłaganie, zostało niewiele czasu na przygotowanie się do Outdooru. Dzisiaj...

Komentarze