Marihuany a ciąża – poznaj zdanie naukowców w trosce o przyszłe dziecko

Palenie marihuany w ciąży – poznaj zdanie naukowców w trosce o przyszłe dziecko

Tytoń i alkohol to dwie najpopularniejsze używki, z których muszą zrezygnować przyszłe matki. Naukowcy już dawno wykazali szkodliwy wpływ wymienionych substancji na organizm zarówno kobiety jak i dziecka. Aktualnie środowiska naukowe z różnych części Świata postanowiły skontrolować  marihuanę. Czy można palić marihuanę w ciąży?

Palenie w ciąży – głos „za” i płynące z tego korzyści

Tematyka THC i ciąży pojawiła się stosunkowo niedawno, a zdania naukowców są w tej kwestii podzielone. Niektóre położne zalecają, aby sporadycznie przyjmować marihuanę. Dlaczego? Przede wszystkim niewielkie dawki łagodzą poranne mdłości, a także niwelują stany lękowe i obawy występujące u pewnej części kobiet. Podczas sięgania po konopie kobiety powinny zachować zdrową dietę, aby prawidłowo przybierać na wadze. Opublikowany w ubiegłym roku artykuł w amerykańskim „Journal of Perinatology” wykazał, że marihuana nie zwiększa ryzyka powstania wad płodu oraz innych komplikacji poporodowych, choć dziecko może cechować niższa waga.. Naukowcy analizując przeszło 12 tys. aktów urodzenia z 1980 roku, nie wykazali żadnego związku pomiędzy paleniem marihuany a wadami wrodzonymi u dzieci.

Potencjalne ryzyko

Musimy jednak pamiętać o jednej rzeczy – THC wywołuje zmiany w organizmie dorosłego człowieka np. w pracy serca lub mózgu. Zmiany te mogą również wystąpić
u rozwijającego się w brzuchu matki dziecka.

Badania wykazały że palona lub stosowana w inny sposób marihuana może przenikać przez łożysko do krwiobiegu dziecka. Jakie są tego skutki? Część naukowców twierdzi, że nawet okazjonalnie palące matki w znacznym stopniu narażają swoją ciąże na:

  • problemy z przyrostem masy ciała
  • przedłużony poród
  • zaburzenia odżywiania dziecka

W najgorszym przypadku może dojść nawet do poronienia lub przedwczesnego porodu. W roku 2011 w Australii przeprowadzono rozległe badanie obejmujące 25 tysięcy kobiet. Na podstawie zebranych wyników zgodnie stwierdzono, że dzieci matek zażywających THC dwukrotnie częściej wymagały dłuższego pobytu w szpitalu lub intensywnej terapii. Na baczności powinny się mieć również kobiety karmiące, gdyż zawarte
w konopi THC i inne substancje odkładają się w mleku matki.

Długofalowy wpływ THC na dziecko

Grono Kanadyjskich naukowców postanowiło przebadać długofalowy wpływ marihuany. Według przeprowadzonych badań, dzieci w wieku 4 lat, urodzone przez matki sięgające po THC, wykazywały niższe wyniki na testach pamięciowych niż ich rówieśnicy. Z kolei 10 letnie dzieci wykazywały nieznacznie większe prawdopodobieństwo wystąpienia nadpobudliwości psychoruchowej, impulsywności i nieuwagi.

Palić czy nie palić?

Palenie marihuany w ciąży obarczone jest pewnym ryzykiem, jednakże musimy pamiętać o jednej rzeczy. Niemożliwością jest zaprojektowanie i przeprowadzenie w 100% rzetelnego badania, które w jasny oraz precyzyjny sposób uregulowałoby kwestię przyjmowania THC w ciąży. Z wiadomych przyczyn jest to niemożliwe.

Z braku jednoznacznych wyników amerykański Kongres Położnictwa i Ginekologii w roku 2015 wydał deklarację mówiącą o tym, aby w trakcie ciąży lepiej unikać kontaktu z THC. Jakie jest nasze zdanie w tej kwestii? Marihuana nie stanowi zagrożenia, jednakże ciąża to stan szczególny, wymagający wielu wyrzeczeń oraz specjalnych zachowań. Lepiej zrezygnować na ten czas z sięgania po THC.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.